Web Experience Toolkit (4.5.3) - en to pt translation catalogue (157 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Version
pt: Versão

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Add
pt: Adicionar

en: Path
pt: Caminho

en: Updated
pt: Atualizado

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Upload
pt: Carregar

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Embedded
pt: Embutido

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: French
pt: Francês

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Add Content
pt: Adicionar Conteúdo

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Document
pt: Documento

en: Edit member
pt: Editar membro

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Abas

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Blocks
pt: Blocos

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Page not found
pt: A página não foi encontrada

en: Administrator
pt: Administrador

en: My account
pt: Minha conta

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Joined
pt: Inscrito

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Delete node
pt: Apagar post

en: and
pt: e

en: Image Browser
pt: Navegador de imagens

en: Creator
pt: Criador

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Queue
pt: Fila

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Library
pt: Biblioteca

en: Search block
pt: Bloco de pesquisa

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Published status
pt: Status

en: Archived
pt: Arquivados

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Allowed media types
pt: Tipos de mídia permitidos

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
pt: Não foi possível exibir a mídia a partir de %tag. Erro: %error

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Transition type
pt: Tipo de transição

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Absolute URL
pt: URL absoluta

en: Master
pt: Principal

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: Media Image
pt: Imagem de mídia

en: A boolean indicating whether the node is published.
pt: Um booleano indicando se o node está publicado.

en: Home breadcrumb link
pt: Link para página inicial no breadcrumb

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Entity type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Group operations
pt: Operações do grupo

en: No members available.
pt: Nenhum membro inscrito

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
pt: {{ arguments.gid|placeholder }} membros

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: Carousel item
pt: Item do carrossel

en: Media type ID
pt: ID do tipo de mídia

en: Add @type via URL
pt: Adicionar @type via URL

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
