Web Experience Toolkit (5.2.2) - en to ja translation catalogue (99 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Administration
ja: 管理

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: node
ja: ノード

en: Blog
ja: ブログ

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: French
ja: フランス語

en: Add Content
ja: コンテンツの追加

en: Document
ja: ドキュメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Select
ja: 選択

en: Menus
ja: メニュー

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Administrator
ja: 管理者

en: My account
ja: アカウント情報

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Panel
ja: パネル

en: Featured
ja: 主な

en: About
ja: アバウト

en: and
ja: かつ

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Creator
ja: 作者

en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順: 並び替え順

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Bundle
ja: バンドル

en: Tweet
ja: ツイート

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Alert
ja: 警告

en: Library
ja: ライブラリー

en: Search block
ja: 検索ブロック

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Media Image
ja: メディア画像

en: A boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうかを表すブール値。

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: Media type ID
ja: メディアタイプIDの

en: Add @type via URL
ja: URLから@typeを追加

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載
