Web Experience Toolkit (6.3.0) - en to uk translation catalogue (138 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Group
uk: Група

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: required
uk: обов’язкове

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: - None -
uk: - Немає -

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: Path
uk: Шлях

en: Layout
uk: Макет

en: Upload
uk: Викласти

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Embedded
uk: Вбудований

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Introduction
uk: Вступ

en: node
uk: матеріал

en: Blog
uk: Блоґ

en: Front Page
uk: Головна сторінка

en: All files
uk: Всі файли

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Feature
uk: Властивість

en: Topic
uk: Тема

en: Fade
uk: Згасання

en: Slide
uk: Сковзання

en: Add Content
uk: Додати зміст

en: Carousel
uk: Карусель

en: Document
uk: Документ

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Webform
uk: Вебформа

en: Select
uk: Вибір

en: Menus
uk: Меню

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: My account
uk: Мій обліковий запис

en: Book navigation
uk: Навіґатор книги

en: Panel
uk: Панель

en: Meta Tags
uk: Мета-Теґи

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Paragraph
uk: Абзац

en: About
uk: Про модуль

en: and
uk: та

en: Twitter
uk: Твітер

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: Alphabetical
uk: За алфавітом

en: Meta tags
uk: Метатеґи

en: Queue
uk: Черга

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Bundle
uk: Пакет

en: Tweet
uk: Твіт

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Departments
uk: Підрозділи

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: Database Server
uk: Сервер баз даних

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Alert
uk: Застереження

en: Library
uk: Бібліотека

en: Search block
uk: Блок пошуку

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Log Out
uk: Вийти

en: Archived
uk: Архівовано

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Allowed media types
uk: Дозволені типи медіа

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Transition type
uk: Тип переходу

en: Video URL
uk: URL відео

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Linked
uk: З посиланням

en: Modal
uk: Модальне

en: Absolute URL
uk: Абсолютний URL

en: Image browser
uk: Оглядач зображень

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Remove one
uk: Вилучити одну

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Instagram posts.
uk: Дописи в Instagram.

en: Media Image
uk: Медіа-зображення

en: A boolean indicating whether the node is published.
uk: Булева індикація того, чи опублікований матеріал.

en: Editorial
uk: Редагування

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Instagram post
uk: Допис в Instagram

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Rich Text
uk: Форматований текст

en: A basic page with a webform attached.
uk: Основна сторінка з прикріпленою вебформою.

en: Select the webform that you would like to attach to this node.
uk: Виберіть вебформу, яку слід приєднати до цього матеріалу.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: Media type ID
uk: ID типу медіа

en: Add @type via URL
uk: Додати @type через URL

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
