Extensible Date (1.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Time
hi: समय

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Year
hi: वर्ष

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Month
hi: माह

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Minimum
hi: न्यूनतम
