Extensible Date (1.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (18 entries)

en: Enabled
fa: فعال

en: Date
fa: تاریخ

en: None
fa: هیچ

en: Required
fa: اجباری

en: Time
fa: زمان

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Year
fa: سال

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Month
fa: ماه

en: Day
fa: روز

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Optional
fa: اختیاری

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Minimum
fa: حداقل
