xmlrpc (8.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (12 entries)

en: Core
hi: कोर

en: About
hi: के बारे में

en: Parse error. Not well formed
hi: पदव्याख्या में गलती. ठीक‌ न‌हीं हॆ.

en: Parse error. Request not well formed.
hi: पदव्याख्या में गलती | अनुरोध अच्छी तरह से नहीं बना है |

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
hi: सर्वर त्रुटि. अमान्य XML-RPC | अनुरोध एक methodCall होना चाहिए |

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
hi: सर्वर त्रुटि | अनुरोधित विधि @methodname निर्दिष्ट नहीं |

en: Server error. Wrong number of method parameters.
hi: सर्वर त्रुटि | विधि मानकों की गलत संख्या |

en: Server error. Invalid method parameters.
hi: सर्वर त्रुटि. अवैध  मानक

en: Server error. Requested function @method does not exist.
hi: सर्वर त्रुटि | अनुरोधित फ़ंक्शन @method मौजूद नहीं है |

en: Invalid syntax for system.multicall.
hi: अमान्य वाक्यविन्यास system.multicall के लिए |

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
hi: system.multicall के लिए पुनरावर्ती कॉल्स निषिद्ध हैं |

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
hi: सर्वर त्रुटि | अनुरोधित विधि @methodname हस्ताक्षर निर्दिष्ट नहीं है |
