XML sitemap (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (109 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Totals
pt: Totais

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Priority
pt: Prioridade

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Access
pt: Acesso

en: Visible
pt: Visível

en: Custom links
pt: Links personalizados

en: Add custom link
pt: Adicionar link personalizado

en: Edit custom link
pt: Editar link personalizado

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Configure
pt: Configurar

en: Submitted
pt: Enviado

en: Location
pt: Localização

en: Medium
pt: Médio

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: Included
pt: Incluso

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Inclusion
pt: Inclusão

en: Excluded
pt: Excluído

en: Available
pt: Disponível

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Last modification date
pt: Data da última modificação

en: 1.0
pt: 1,0

en: 0.9
pt: 0,9

en: 0.8
pt: 0,8

en: 0.7
pt: 0,7

en: 0.6
pt: 0,6

en: 0.5
pt: 0,5

en: 0.4
pt: 0,4

en: 0.3
pt: 0,3

en: 0.2
pt: 0,2

en: 0.1
pt: 0,1

en: 0.0
pt: 0,0

en: Submit the sitemap to search engines.
pt: Submeter o sitemap aos mecanismos de busca.

en: Default priority
pt: Prioridade padrão

en: Indexed
pt: Indexado

en: Change frequency
pt: Mudar frequência

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
pt: A prioridade desta URL em relação as outras URLs do seu site.

en: Default (@value)
pt: Padrão (@value)

en: Rebuilding Sitemap
pt: Reconstruindo o Sitemap

en: Search Engines
pt: Mecanismos de Busca

en: (highest)
pt: (mais alto)

en: (lowest)
pt: (mais baixo)

en: Please increase the number of links per page.
pt: Por favor aumente o número de links por página.

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
pt: Cria um XML sitemap de acordo com o <a href="http://sitemaps.org/">protocolo do sitemaps.org</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
pt: Salvar e restaurar qualquer inclusão customizada e links prioritários.

en: Inclusion: @value
pt: Inclusão: @value

en: Priority: @value
pt: Prioridade: @value

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
pt: Mudar as configurações desse tipo irá afetar todos os itens desse tipo que tenham a inclusão ou prioridade definidos como padrão.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
pt: O diretório %directory não existe ou não tem permissões de escrita.

en: Administer XML sitemap settings.
pt: Administrar configurações do XML sitemap.

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
pt: Verifique o <a href="@status-report">relatório de status</a> para mais informações.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
pt: As configurações padrões do XML sitemap para este @bundle podem ser modificadas <a href="@link-type">aqui</a>.

en: Last modification date format
pt: Formato da data de última modificação

en: Enable developer mode to expose additional settings.
pt: Habilitar modo de desenvolvedor para expor configurações adicionais.

en: Invalid URL %url.
pt: URL inválida: %url.

en: Add new XML sitemap
pt: Adiciona novo XML sitemap

en: Default base URL
pt: URL base padrão

en: Regenerating Sitemap
pt: Regerando o Sitemap

en: Update cached files
pt: Atualizar arquivos em cache

en: Rebuild links
pt: Reconstruir links

en: Submit to search engines
pt: Enviar para mecanismos de busca

en: The sitemap links were rebuilt.
pt: Os links do sitemap foram reconstruídos.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
pt: Os links do sitemap não foram reconstruídos com sucesso.

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
pt: As configurações do XML sitemap para o %bundle @bundle-label foram salvas.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
pt: Confire o XML Sitemap do seu site para que os mecanismos de busca encontrem e indexem as páginas do seu site.

en: Edit XML sitemap
pt: Editar XML sitemap

en: Delete XML sitemap
pt: Excluir XML sitemap

en: Sitemap settings
pt: Configurações do sitemap

en: XML sitemap settings
pt: Configurações do XML sitemap

en: Select the frequency of changes.
pt: Selecione a frequência das mudanças.

en: Default change frequency
pt: Frequência de mudanças padrão

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: @messages
pt: Um ou mais problemas foram detectados na sua configuração do XML sitemap: @messages

en: Add XML Sitemap
pt: Adicionar XML Sitemap

en: Add XmlSitemap
pt: Adicionar XmlSitemap

en: Edit XmlSitemap
pt: Editar XmlSitemap

en: Delete XmlSitemap
pt: Apagar XmlSitemap

en: Sitemap Entities
pt: Entidades Sitemap

en: Configure XML sitemap settings, select which links are included in sitemap.
pt: Configurar XML sitemap, selecionar quais links serão incluídos no sitemap.

en: Custom Entities Settings
pt: Configurações de Entidades Personalizadas

en: Link Bundle Settings
pt: Configurações de Links de Pacote

en: Check XSL functionality
pt: Verificar a funcionalidade XSL

en: No link types are rebuildable.
pt: Nenhum tipo link é reconstruível.

en: No new XML sitemap links to index.
pt: Não há novos links XML sitemap para indexar.

en: Indexed @count new XML sitemap links.
pt: Indexados @count novos links de XML sitemap.

en: The path should start with /.
pt: O caminho deve iniciar com /.

en: Status Override
pt: Sobrescrever Status

en: Sub-type
pt: Sub-tipo

en: Priority Override
pt: Sobrescrever Prioridade

en: Change Frequency
pt: Mudar Frequência

en: Change Count
pt: Mudar Contagem

en: XML Sitemap Settings
pt: Configurações do XML Sitemap

en: Minimum lifetime of an xmlsitemap xml file
pt: Tempo de vida mínimo de um arquivo xmlsitemap

en: Indexed @count new @type items.
pt: @count novos itens @type foram indexados.
