External Entities Views Plugin (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Separator
pt: Separador

en: Reversed
pt: Revertido

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: Multiple field settings
pt: Configurações de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
pt: @column em forma pura

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se selecionado, valores múltiplos para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não selecionado, cada valor neste campo irá criar uma nova linha. Se usar group by, favor certificar-se de agrupar por "Entity ID" para esta configuração ter qualquer efeito.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade em um modo de exibição.
