External Entities Views Plugin (1.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (16 entries)

en: Separator
pt: Separador

en: Reversed
pt: Invertido

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar pelos últimos valores)

en: Multiple field settings
pt: Definições de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valore(s)

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se marcado, vários valores para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não estiver marcado, cada valor nesse campo criará uma nova linha. Se estiver usando agrupar por, certifique-se de agrupar por "ID da entidade" para que esta configuração tenha algum efeito.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: First and last only
pt: Apenas o primeiro e último

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade num modo de visualização.
