Extended Number Field (2.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Value
fr: Valeur

en: Number
fr: Nombre

en: Scale
fr: Échelle

en: Integer
fr: Entier

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Precision
fr: Précision

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Step
fr: Étape

en: Decimal value
fr: Valeur décimale

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Unsigned
fr: Non signé

en: Field types
fr: Types de champs

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format à virgule flottante).

en: %name is not a valid number.
fr: %name n'est pas un nombre valide.

en: Integer value
fr: Valeur numérique entière

en: %name must be higher than or equal to %min.
fr: %name doit être supérieur ou égal à %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
fr: %name doit être inférieur ou égal à %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
fr: %name : le nombre doit être supérieur ou égal à %min.

en: Integer settings
fr: Paramètres de nombre entier

en: Decimal settings
fr: Paramètres de nombre décimal

en: Float settings
fr: Paramètres des nombres à virgule flottante

[ctx: decimal places]
en: Scale
fr: Précision

[ctx: numeric item]
en: Precision
fr: Précision

[ctx: numeric item]
en: unsigned
fr: Sans signe

[ctx: numeric item]
en: signed
fr: Avec signe

[ctx: integer item]
en: Size
fr: Taille

[ctx: numeric item]
en: None
fr: Aucun

[ctx: numeric item]
en: Step
fr: Pas

[ctx: numeric item]
en: Prefix
fr: Préfixe

[ctx: numeric item]
en: Suffix
fr: Suffixe

[ctx: numeric item]
en: Default value
fr: Valeur par défaut
