Extended Number Field (2.0.0-beta2) - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Value
ru: Значение

en: Number
ru: Число

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Integer
ru: Целое число

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Step
ru: Шаг

en: Decimal value
ru: Десятичное значение

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: Unsigned
ru: Беззнаковое

en: Field types
ru: Типы полей

en: This field stores a number in the database as an integer.
ru: Это поле сохраняет цифру в базе данных как целое число.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Это поле хранит в базе данных число в фиксированном десятичном формате.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ru: Это поле сохраняет значение в базе данных в формате плавающей точки.

en: %name is not a valid number.
ru: Значение %name не является допустимым числом.

en: Integer value
ru: Целочисленное значение

en: %name must be higher than or equal to %min.
ru: Значение "%name" должно быть больше или равно %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ru: Значение %name должно быть меньше или равно %max.

en: Integer settings
ru: Настройки целого типа

en: Decimal settings
ru: Настройки десятичного

en: Float settings
ru: Настройки дробного

[ctx: decimal places]
en: Scale
ru: Порядок
