Extended Number Field (2.0.0-beta2) - en to da translation catalogue (27 entries)

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Value
da: Værdi

en: Number
da: Antal

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Integer
da: Heltal

en: Default value
da: Standardværdi

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Step
da: Trin

en: Decimal value
da: Decimalværdi

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: Unsigned
da: Usigneret

en: Field types
da: Felttyper

en: This field stores a number in the database as an integer.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen som et heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: %name is not a valid number.
da: %name er ikke et gyldigt tal.

en: Integer value
da: Heltalsværdi

en: %name must be higher than or equal to %min.
da: %name skal være større end eller lig med %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
da: %name skal være mindre end eller lig med %max.

en: Integer settings
da: Heltal

en: Decimal settings
da: Decimaltal

en: Float settings
da: Kommatal

[ctx: decimal places]
en: Scale
da: Skalér
