Extended Number Field (2.0.0-beta2) - en to de translation catalogue (26 entries)

en: Prefix
de: Präfix

en: Value
de: Wert

en: Number
de: Zahl

en: Scale
de: Skalierung

en: Integer
de: Ganzzahl

en: Default value
de: Standardwert

en: Float
de: Fließkommazahl

en: Precision
de: Genauigkeit

en: The number of digits to the right of the decimal.
de: Die Anzahl der rechts vom Dezimaltrennzeichen angegebenen Stellen.

en: Step
de: Schritt

en: Decimal value
de: Dezimalwert

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: %name must be a number.
de: %name muss eine Zahl sein.

en: Unsigned
de: ohne Vorzeichen

en: Field types
de: Feldtypen

en: This field stores a number in the database as an integer.
de: Dieses Feld speichert eine Zahl als Ganzzahl in der Datenbank.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
de: Dieses Feld speichert eine eine Zahl im Festkomma-Format in der Datenbank.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
de: Dieses Feld speichert eine eine Zahl im Fliesskomma-Format in der Datenbank.

en: %name is not a valid number.
de: %name ist keine gültige Zahl.

en: Integer value
de: Ganzzahl

en: %name must be higher than or equal to %min.
de: %name muss größer oder gleich %min sein.

en: %name must be lower than or equal to %max.
de: %name muss kleiner oder gleich %max sein.

en: Integer settings
de: Ganzzahl-Einstellungen

en: Decimal settings
de: Dezimal-Einstellungen

en: Float settings
de: Gleitkommazahl-Einstellungen

[ctx: decimal places]
en: Scale
de: Dezimalstellen
