Extended Number Field (2.0.0-beta2) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Value
hi: मान

en: Number
hi: संख्या

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: Decimal value
hi: दशमलव मान

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Unsigned
hi: अहस्ताक्षरित

en: Integer value
hi: पूर्णांक मूल्य

en: Integer settings
hi: पूर्णांक व्यवस्था

en: Decimal settings
hi: दशमलव सेटिंग्स

en: Float settings
hi: फ्लोट सेटिंग्स

[ctx: decimal places]
en: Scale
hi: स्केल
    संदर्भ में: दशमलव स्थान
