Extended Number Field (8.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Value
pt: Valor

en: Number
pt: Número

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Integer
pt: Inteiro

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Step
pt: Passo

en: Decimal value
pt: Valor decimal

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: Unsigned
pt: Não assinado

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: This field stores a number in the database as an integer.
pt: Este campo armazena um número inteiro no banco de dados.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Esse campo armazena um número decimal no banco de dados.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
pt: Este campo armazena no banco de dados um número no formato ponto flutuante.

en: %name is not a valid number.
pt: %name não é um número válido.

en: Integer value
pt: Valor inteiro

en: %name must be higher than or equal to %min.
pt: %name precisa ser maior ou igual a %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
pt: %name precisa ser menor ou igual a %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
pt: %name: O inteiro precisa ser maior ou igual a %min.

en: Integer settings
pt: Configurações de inteiro

en: Decimal settings
pt: Configurações de decimal

en: Float settings
pt: Configuração de ponto flutuante

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala
