Extended Number Field (8.x-1.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Value
uk: Значення

en: Number
uk: Число

en: Maximum
uk: Максимум

en: Scale
uk: Масштаб

en: Integer
uk: Ціле число

en: Default value
uk: Базове значення

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Precision
uk: Точність

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Step
uk: Крок

en: Decimal value
uk: Десяткове значення

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: %name must be a number.
uk: %name повинен бути числом.

en: Unsigned
uk: Невід'ємне

en: Field types
uk: Типи полів

en: This field stores a number in the database as an integer.
uk: Це поле записує в базу даних число у форматі цілого.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
uk: Це поле записує в базу даних число у фіксованому десятковому форматі.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
uk: Це поле записує в базу даних число у форматі з плаваючою комою.

en: %name is not a valid number.
uk: %name не є припустимим числом.

en: Integer value
uk: Ціле значення

en: %name must be higher than or equal to %min.
uk: %name має перевищувати чи дорівнювати %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
uk: %name має не перевищувати чи дорівнювати %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
uk: %name: Ціле число повинно бути більшим або дорівнювати %min.

en: Integer settings
uk: Налаштування цілого типу

en: Decimal settings
uk: Налаштування десяткового числа

en: Float settings
uk: Налаштування числа з плаваючою комою

[ctx: decimal places]
en: Scale
uk: Порядок
