Extended Number Field (8.x-1.0-alpha4) - en to hu translation catalogue (28 entries)

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Value
hu: Érték

en: Number
hu: Szám

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Integer
hu: Egész szám

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Precision
hu: Pontosság

en: The number of digits to the right of the decimal.
hu: A számjegyek száma.

en: Step
hu: Lépés

en: Decimal value
hu: Tizedes érték

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: %name must be a number.
hu: %name értékének számnak kell lennie.

en: Unsigned
hu: Előjel nélküli

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: This field stores a number in the database as an integer.
hu: Ez a mező egészként tárol egy számot az adatbázisban.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
hu: Ez a mező a számot az adatbázisban rögzített pontosságú formában tárolja.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
hu: Ez a mező a számot az adatbázisban lebegőpontos formátumban tárolja.

en: %name is not a valid number.
hu: %name nem egy érvényes szám.

en: Integer value
hu: Egész érték

en: %name must be higher than or equal to %min.
hu: %name nagyobb vagy egyenlő kell legyen, mint %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
hu: %name kisebb vagy egyenlő kell legyen, mint %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
hu: %name: Az egész számnak nagyobbnak vagy egyenlőnek kell lennie, mint %min.

en: Integer settings
hu: Egész beállítások

en: Decimal settings
hu: Decimális beállítások

en: Float settings
hu: Lebegőpontos beállítások

[ctx: decimal places]
en: Scale
hu: Skála
