Extended Number Field (8.x-1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Value
id: Nilai

en: Number
id: Angka

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal value
id: Nilai desimal

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: This field stores a number in the database as an integer.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database sebagai bilangan bulat.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database dalam format desimal tetap.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database dalam format pecahan.

en: %name is not a valid number.
id: %name bukan nomor valid.

en: Integer value
id: Nilai Integer

en: %name must be higher than or equal to %min.
id: %name harus lebih tinggi atau sama dengan %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
id: %name harus lebih rendah atau sama dengan %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
id: %name: Bilangan bulat harus lebih besar sama dengan dari %min.

en: Integer settings
id: Pengaturan integer

en: Decimal settings
id: Pengaturan desimal

en: Float settings
id: Pengaturan float

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala
