Extended Number Field (8.x-1.0-alpha5) - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Value
ar: القيمة

en: Number
ar: رقم

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Unsigned
ar: غير معلّم

en: This field stores a number in the database as an integer.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد صحيح.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد كسري.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد عشري.

en: %name is not a valid number.
ar: %name رقم غير صحيح.

en: %name must be higher than or equal to %min.
ar: يجب ان يكون %name أكبر من أو مساوي ل%min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ar: يجب ان يكون %name أصغر من أو مساوي ل%min.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ar: %name: يجب أن يكون العدد الصحيح أكبر من أو يساوي %min.

en: Integer settings
ar: إعدادات الأعداد الصحيحة

en: Decimal settings
ar: إعدادات الأعداد العشرية

en: Float settings
ar: إعدادات الأعداد ذات الفاصلة العائمة (float)
