Extended Number Field (8.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Value
it: Valore

en: Number
it: Numero

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Integer
it: Intero

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Step
it: Passo

en: Decimal value
it: Valore decimale

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: Unsigned
it: Senza segno

en: Field types
it: Tipi di campo

en: This field stores a number in the database as an integer.
it: Questo campo salva un numero nel database come intero.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola fissa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola mobile.

en: %name is not a valid number.
it: %name non è un numero valido.

en: Integer value
it: Valore intero

en: %name must be higher than or equal to %min.
it: %name dev'essere maggiore o uguale di %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
it: %name dev'essere minore o uguale di %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
it: %name: L'intero deve essere maggiore o uguale a %min.

en: Integer settings
it: Impostazioni Interi

en: Decimal settings
it: Impostazioni Decimali

en: Float settings
it: Impostazioni Float

[ctx: decimal places]
en: Scale
it: Scalare
