External Personalization (XP) (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: Test
fr: Tester

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Published
fr: Publié

en: Operation
fr: Opération

en: Sort by
fr: Trier par

en: Block ID
fr: ID bloc

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Environment
fr: Environnement

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Offset
fr: Décalage

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: Variants
fr: Variantes

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Variant
fr: Variante

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Master
fr: Principal

en: Block layout
fr: Mise en page des blocs

en: Personalize
fr: Personnaliser

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
fr: Vous n'avez encore créé aucun type de bloc. Allez sur <a href=":url">la page de création de type de bloc</a> pour ajouter un nouveau type de bloc.
