Xray Audit (2.0.1) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Project
hi: परियोजना

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Link
hi: कड़ी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Summary
hi: सारांश

en: Open
hi: खुला

en: Views
hi: द्रश्य

en: View
hi: देखें

en: Path
hi: मार्ग

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Menu
hi: सूची

en: Theme
hi: थीम

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Host
hi: होस्ट

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: N/A
hi: एन / ए

en: Role
hi: भूमिका

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Operation
hi: काम

en: Multiplier
hi: गुणक

en: Result
hi: परिणाम

en: Entity
hi: इकाई

en: Blocked
hi: बंद

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Display label
hi: प्रदर्शन लेबल

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Breakpoint
hi: ब्रेकप्वाइंट

en: Block layout
hi: ब्लॉक लेआउट

en: Visibility Conditions
hi: दृश्यता की स्थिति

en: Default value callback
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य कॉलबैक
