Xray Audit (2.0.2) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Project
pt: Projeto

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Summary
pt: Resumo

en: Open
pt: Aberto

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Link Title
pt: Título do Link

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Database
pt: Banco de dados

en: Module
pt: Módulo

en: Host
pt: Servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Last access
pt: Último acesso

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: N/A
pt: N/D

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Computed
pt: Computado

en: Link URL
pt: URL do link

en: Role
pt: Papel

en: Class
pt: Classe

en: Provider
pt: Provedor

en: Level
pt: Nível

en: Operation
pt: Operação

en: Multiplier
pt: Multiplicador

en: Result
pt: Resultado

en: Entity
pt: Entidade

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Display label
pt: Rótulo de exibição

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Profiles
pt: Perfis

en: Used
pt: Usado

en: Packages
pt: Pacotes

en: Package
pt: Pacote

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Others
pt: Outros

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: Formatter
pt: Formatador

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Recommended version
pt: Versão recomendada

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Display Mode
pt: Modo de Apresentação

en: Breakpoint
pt: Ponto de interrupção

en: Langcode
pt: Código do idioma

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Block layout
pt: Layout de bloco

en: Visibility Conditions
pt: Condições de Visibilidade

en: Default value callback
pt: Retorno do valor padrão

en: All menus
pt: Todos os menus

en: Internal Page Cache module
pt: Módulo Internal Page Cache
