Xtended Content Entity (2.2.11) - en to ja translation catalogue (54 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: - None -
ja: - なし -

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Host
ja: ホスト

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Method
ja: メソッド

en: Button
ja: ボタン

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Port
ja: ポート

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Token
ja: トークン

en: Definition
ja: 定義

en: Limit
ja: 制限

en: Query
ja: クエリー

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Debug
ja: デバッグ

en: Server
ja: サーバー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: File options
ja: ファイルオプション

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Limited
ja: 制限

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: undefined
ja: 未定義

en: Text value
ja: テキスト値

en: Allowed number of values
ja: 許容する値の数

en: Number of values is required.
ja: 値の数は必ず入力してください。

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン
