Xymatic (1.0.0-beta6) - en to fr translation catalogue (18 entries)

en: Logging
fr: Journalisation

en: Published
fr: Publié

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: API key
fr: Clé d'API

en: Access token
fr: Jeton d'accès

en: API URL
fr: URL API

en: Media type
fr: Type de média

en: @path is not a valid path.
fr: @path n'est pas un chemin valide.

en: URI of thumbnail storage directory
fr: URI du répertoire de stockage des vignettes

en: Default name of the media item
fr: Nom par défaut de l'élément média

en: Thumbnails location
fr: Emplacement des vignettes

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
fr: Les vignettes seront récupérées depuis la source locale. Ceci est l'URI du répertoire dans lequel elles seront placées.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
fr: Le répertoire de destination @dir pour les vignettes des médias oEmbed n'a pas pu être préparé.

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
fr: Impossible de télécharger la vignette distante depuis {url}.

en: Failed to download remote thumbnail file due to "%error".
fr: Échec du téléchargement de la vignette distante à cause de "%error".
