Xymatic (1.0.0-beta6) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Logging
pt: Autenticando

en: Published
pt: Publicado

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: API Key
pt: Chave de API

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: API key
pt: Chave da API

en: Migration
pt: Migração

en: Access token
pt: Chave de acesso

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: @path is not a valid path.
pt: @path não é um caminho válido.

en: URI of thumbnail storage directory
pt: URI do diretório de armazenamento de miniaturas

en: Default name of the media item
pt: Nome padrão do item de mídia

en: Thumbnails location
pt: Localização das miniaturas

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
pt: Miniaturas serão trazidas do provedor para uso local. Esta é a URI do diretório onde elas serão colocadas.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
pt: Não foi possível preparar o diretório @dir de destino de miniaturas para a mídia oEmbed.

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
pt: Não foi possível baixar a miniatura remota de {url}.

en: Failed to download remote thumbnail file due to "%error".
pt: Falha ao baixar o arquivo de miniatura remoto devido a "%error".
