YAML form (8.x-1.0-alpha2) - en to cy translation catalogue (86 entries)

en: Forms
cy: Ffurflenni

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Item
cy: Eitem

en: Type
cy: Math

en: Closed
cy: Ar gau

en: Subject
cy: Testun

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Reset
cy: Ailosod

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: default
cy: rhagosod

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Weight
cy: Pwysau

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Go to previous page
cy: Ewch i'r dudalen flaenorol

en: Go to next page
cy: Ewch i'r dudalen nesaf

en: Export
cy: Allfudo

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Update
cy: Diweddaru

en: Open
cy: Ar agor

en: Access
cy: Mynediad

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Submitted
cy: Wedi ei gyflwyno

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Source URL
cy: Ffynhonnell yr URL

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Details
cy: Manylion

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Table
cy: Tabl

en: Color
cy: Lliw

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Optional
cy: Dewisol

en: Send to
cy: Gyrru at

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Clear
cy: Clir

en: Your message has been sent.
cy: Mae'ch neges wedi ei yrru.

en: Results
cy: Canlyniadau

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Submissions
cy: Cyflwyniadau

en: Previous submission
cy: Cyflwyniad blaenorol

en: Next submission
cy: Cyflwyniad nesaf

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
cy: Yn galluogi cread o ffurflenni a holiaduron.

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: From name
cy: Gan enw

en: Page settings
cy: Gosodiadau tudalen

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Autocomplete
cy: Hunan-gwblhau

en: Comma (,)
cy: Atalnod (,)

en: Semicolon (;)
cy: Gwahannod (;)

en: Pipe (|)
cy: Pibell (|)

en: Period (.)
cy: Atalnod llawn (.)

en: Space ( )
cy: Bwlch (  )

en: Yes/No
cy: Ie/Na

en: form
cy: ffurf

en: Structure
cy: Strwythur

en: Date changed
cy: Dyddiad newidwyd
