YAML Form (8.x-1.0-beta11) - en to da translation catalogue (326 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: title
da: titel

en: Register
da: Opret konto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Item
da: Element

en: Private
da: Privat

en: Development
da: Udvikling

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: error
da: fejl

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: updated
da: opdateret

en: created
da: oprettet

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: default
da: standard

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Container
da: Beholder

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Export
da: Eksportér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default:
da: Standard:

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Open
da: Åben

en: Access
da: Adgang

en: View
da: Vis

en: File extensions
da: Filendelser

en: Manage
da: Administration

en: Visible
da: Synlig

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Text
da: Tekst

en: Submitted by
da: Indsendt af

en: Titles
da: Titler

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Add page
da: Tilføj side

en: All
da: Alle

en: To:
da: Til:

en: Date format
da: Datoformat

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Off
da: Afbrudt

en: Ignored
da: Ignoreret

en: To
da: Til

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: From
da: Fra

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Roles
da: Roller

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: File ID
da: Fil-ID

en: Contains
da: Indeholder

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Tilstand

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Range
da: Spænd

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Details
da: Detaljer

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Code
da: Kode

en: Company
da: Virksomhed

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: (Disabled)
da: (Slået fra)

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Role
da: Rolle

en: Email subject
da: Email emne

en: Users
da: Brugere

en: Rows
da: Rækker

en: Anonymous
da: Anonym

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Handler
da: Håndtering

en: Optional
da: Valgfrit

en: Pattern
da: Mønster

en: Send to
da: Send til

en: Latest
da: Seneste

en: Template
da: Skabelon

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Defaults
da: Standarder

en: State/Province
da: Landsdel

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Gender
da: Køn

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: Attachments
da: Bilag

en: Zip/Postal Code
da: Postnummer

en: Show
da: Vis

en: Key
da: Nøgle

en: submissions
da: indsendelser

en: in
da: i

en: Token
da: Symbol

en: Clear
da: Ryd

en: Source
da: Kilde

en: line
da: linje

en: Limit
da: Grænse

en: Date/time
da: Dato/tid

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Target type
da: Måltype

en: lines
da: linjer

en: Days
da: Dage

en: Purge
da: Fjern

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: characters
da: tegn

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Email body
da: Email indhold

en: Results
da: Resultater

en: Customize
da: Tilpas

en: Max
da: Maks

en: Duplicate
da: Duplikér

en: options
da: valgmuligheder

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Confirmation URL
da: Bekræftelses-URL

en: From:
da: Fra:

en: Subject:
da: Emne:

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Credit card number
da: Kortnummer

en: Templates
da: Skabeloner

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Formats
da: Formater

en: summary
da: resumé

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Limit to
da: Begræns til

en: Processed
da: Behandlet

en: Complete
da: Komplet

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Submitted values are
da: Indsendte værdier

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Enable debugging
da: Aktivér debugging

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: Form
da: Formular

en: Raw value
da: Rå værdi

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: From name
da: Afsendernavn

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Telephone
da: Telefon

en: Values
da: Værdier

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Send message
da: Send besked

en: Machine name
da: Internt navn

en: Resend
da: Gensend

en: Thank you for registering.
da: Tak for din tilmelding.

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: About
da: Om

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: and
da: og

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Notification
da: Underretning

en: Translate
da: Oversæt

en: Steps
da: Trin

en: Answers
da: Svar

en: Radios
da: Radioknapper

en: Test settings
da: Test indstillingerne

en: Entity type
da: Entity-type

en: notice
da: meddelelse

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Expiration Month
da: Udløbsmåned

en: Expiration Year
da: Udløbsår

en: Characters
da: Karakterer

en: Flagged
da: Flaget

en: Date settings
da: Indstillinger for dato

en: IP address
da: IP-adresse

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Properties
da: Egenskaber

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Uses
da: Bruger

en: blank
da: tom

en: Handlers
da: Behandlere

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: form
da: formular

en: forms
da: formularer

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: And
da: Og

en: Broken
da: I stykker

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: File uploads
da: Filoverførsler

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Address 2
da: Adresselinje 2

en: Text format
da: Tekstformat

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: Form settings
da: Formularer

en: Elements
da: Elementer

en: Add element
da: Tilføj element

en: Structure
da: Struktur

en: Unique
da: Unik

en: Form display
da: Formvisning

en: Maximum file size
da: Maksimal filstørrelse

en: Language select
da: Sprogvalg

en: Form validation
da: Formularvalidering

en: Date changed
da: Dato ændret

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Indtast en værdi som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt, vil filstørrelser kun være begrænset af PHP's grænser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: Other...
da: Andet...

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Allow your users to save and finish the form later.
da: Tillad brugerne at gemme formularen og færdiggøre den på et senere tidspunkt.

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: draft
da: kladde

en: Add form
da: Tilføj formular

en: %module module installed.
da: Modulet %module installeret.

en: Submitter
da: Indsender

en: Current page
da: Nuværende side

en: The email address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ikke gyldig.

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Entity id
da: Entity ID

en: Add email
da: Tilføj email

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Save elements
da: Gem elementer

en: Processed text
da: Behandlet tekst

en: Add handler
da: Tilføj behandler

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: CAPTCHA settings
da: CAPTCHA

en: Entity reference settings
da: Entitetsreference indstillinger

en: Broken/Missing
da: Defekt/Mangler

en: Entity reference selection settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg

en: Date completed
da: Dato færdiggjort

en: Add options
da: Tilføj muligheder

en: Submitted to
da: Indsendt til

en: Enable page
da: Aktivér page

en: Page confirm URL alias
da: URL alias for bekræftelsesside

en: Form closed message
da: Lukket formularbesked

en: Form exception message
da: Formular undtagelsesbesked

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: Form confidential
da: Fortrolig formular

en: Form confidential message
da: Fortrolig formularbesked

en: Wizard start label
da: Troldmand startetiket

en: Elements (YAML)
da: Elementer (YAML)

en: Form prepopulate elements
da: Forudfyld formular elementer

en: Advanced elements
da: Avancerede elementer

en: Date/time elements
da: Dato/tid elementer

en: Select an element
da: Vælg et element

en: Filter by element name
da: Filtrér efter elementnavn

en: Element settings
da: Elementindstillinger

en: Customize table
da: Indstil tabel

en: Select a handler
da: Vælg en behandler

en: Disable client-side validation
da: Deaktivér browser validering
