YAML Form (8.x-1.0-beta12) - en to ja translation catalogue (439 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Item
ja: 項目

en: Private
ja: プライベート

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Download
ja: ダウンロード

en: updated
ja: 更新

en: created
ja: 作成日

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: default
ja: デフォルト

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Export
ja: エクスポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Open
ja: オープン

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: File extensions
ja: ファイル拡張子

en: Manage
ja: 管理

en: Visible
ja: 表示

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Notes
ja: ノート

en: Text
ja: テキスト

en: Submitted by
ja: 送信者

en: #
ja: No.

en: Titles
ja: タイトル

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Add page
ja: ページを追加

en: All
ja: すべて

en: To:
ja: 宛先:

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Off
ja: オフ

en: Ignored
ja: 無視

en: To
ja: 宛先

en: Preview message
ja: メッセージをプレビュー

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: File ID
ja: ファイルID

en: Contains
ja: 含む

en: Count
ja: カウント

en: Mode
ja: モード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Range
ja: 範囲

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Card Number
ja: カード番号

en: Details
ja: 詳細

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Code
ja: コード

en: Company
ja: 会社

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: Other
ja: その他

en: (Disabled)
ja: (無効)

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: Role
ja: 役割

en: Email subject
ja: 件名

en: Users
ja: ユーザー

en: Rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Optional
ja: 任意

en: Pattern
ja: パターン

en: Latest
ja: 最終

en: Template
ja: テンプレート

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Defaults
ja: デフォルト

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Attachments
ja: 添付

en: Show
ja: 表示

en: Key
ja: キー

en: submissions
ja: 送信内容

en: Token
ja: トークン

en: Clear
ja: クリアー

en: Source
ja: ソース

en: Definition
ja: 定義

en: Limit
ja: 制限

en: Date/time
ja: 日付/時間

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Days
ja: 日

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: characters
ja: 文字

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Reference
ja: 参照

en: Results
ja: 結果

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Max
ja: 最大

en: Duplicate
ja: 複製

en: options
ja: オプション

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Confirmation URL
ja: 確認用URL

en: Subject:
ja: 題名:

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Templates
ja: テンプレート

en: File settings
ja: ファイルの設定

en: Formats
ja: 書式

en: Sticky
ja: 固定

en: Complete
ja: 完了

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Submitted values are
ja: 送信された内容

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: フォームやアンケートを作成できるようになります。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Questions
ja: 質問

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: From name
ja: 送信者名

en: Provided by
ja: 提供

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Values
ja: 値

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: and
ja: かつ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Notification
ja: 通知

en: Translate
ja: 翻訳

en: Steps
ja: ステップ

en: Answers
ja: 解答

en: Element
ja: 要素

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Download CSV
ja: CSVダウンロード

en: Test settings
ja: Test の設定

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: notice
ja: 注意

en: Rating
ja: レーティング

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Words
ja: 単語

en: Characters
ja: 文字

en: Date settings
ja: 日付の設定

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Properties
ja: プロパティー

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ (\t)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド ( . )

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Comma
ja: コンマ

en: Uses
ja: 機能

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Preview settings
ja: プレビューの設定

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: form
ja: フォーム

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: Min
ja: 最小

en: And
ja: および

en: Broken
ja: 壊れている

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Author information
ja: 投稿者の情報

en: File uploads
ja: ファイルアップロード

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Elements
ja: 要素

en: Add element
ja: 要素を追加

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Structure
ja: サイト構築

en: Unique
ja: ユニーク

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Enter value
ja: 値を入力

en: Randomize questions
ja: 問題をランダム化

en: Language select
ja: 言語選択

en: Minimum number of characters
ja: 文字の最小数

en: Form validation
ja: フォームバリデーション

en: Starred
ja: スター付き

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Custom settings
ja: カスタム設定

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Other...
ja: その他

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたびに選択肢をランダムに並び替えます。

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ja: 値 %value は %title フィールドの値としてすでに送信されています。あなたがこのフォームを送信したことがあるか、あるいは別の値を使用してください。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Allow your users to save and finish the form later.
ja: ユーザーがフォームの入力内容を保存して、後から送信できるようにします。

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
ja: セパレートのオプションは、レポートやグラフ、統計を表計算アプリケーションで作成するのにより適しています。

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: draft
ja: 下書き

en: Add form
ja: フォームの追加

en: %module module installed.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Current page
ja: カレントページ

en: Confirm email
ja: 確認メール

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Title display
ja: タイトルの表示

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Password confirm
ja: パスワードの確認

en: Star
ja: スター

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
ja: フォームを閉じると、どのユーザーもそれ以降の送信を行えなくなります。

en: One column
ja: 1カラム

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Add email
ja: Eメールを追加

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Custom properties
ja: カスタムプロパティ

en: Total submissions limit
ja: 全送信回数の制限

en: Per user submission limit
ja: ユーザーごとの送信回数の制限

en: Country codes
ja: 国コード

en: Draft settings
ja: 下書きの設定

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: @title settings
ja: @title 設定

en: Save elements
ja: 要素を保存

en: Download options
ja: ダウンロードのオプション

en: Processed text
ja: 処理済みテキスト

en: Form status
ja: フォームの状態

en: Langcode
ja: 言語コード

en: Select other
ja: 他の選択

en: Add handler
ja: ハンドラーを追加

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Column header format
ja: カラムのヘッダー形式

en: Choose whether to show the label or field key in each column header.
ja: 各コラムのヘッダーにラベルかフィールドキーを表示するかどうか選択してください。

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Filter submissions
ja: 送信内容を絞り込む

en: CAPTCHA settings
ja: CAPTCHAの設定

en: Previous page button label
ja: 前ページボタンのラベル

en: Enable preview page
ja: プレビューページを有効

en: Add a page for previewing the form before submitting.
ja: フォームの投稿前に確認用のページを追加します。

en: Preview button label
ja: プレビューボタンのラベル

en: Confirmation type
ja: 確認のタイプ

en: Entity reference settings
ja: エンティティリファレンス設定

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Entity reference selection settings
ja: エンティティ参照セレクションの設定

en: Date completed
ja: 完了日時

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Confidential submissions
ja: 機密投稿

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
ja: 機密投稿は IP アドレスが記録されず、ログアウトした状態でしか送信することができません。

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: @name は %max 文字を超えることはできません。現在 %length 文字です。

en: Entity reference options
ja: エンティティ参照のオプション

en: Emails / Handlers
ja: Eメール / ハンドラー

en: Form default settings
ja: フォームのデフォルト設定

en: Email default settings
ja: メールのデフォルト設定

en: Confirmation settings
ja: 確認の設定

en: Disable saving of submissions.
ja: 送信内容を保存できないようにする

en: Submitted to
ja: 送信先

en: Submission UUID
ja: 送信UUID

en: Remote IP address
ja: リモートIPアドレス

en: Submitted to: Entity type
ja: 送信先: エンティティタイプ

en: Submitted to: Entity ID
ja: 送信先: エンティティID

en: Format options
ja: 出力形式

en: Delimiter text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Select menu, radio buttons, and checkboxes options
ja: 選択メニュー、ラジオボタン、チェックボックスのオプション

en: Option labels, the human-readable value (label)
ja: 選択肢のラベル、人が読める値（ラベル）

en: Option values, the raw value stored in the database (key)
ja: 選択肢の値、データベースに保存された未加工の値（キー）

en: Country names
ja: 国名

en: Default preview message
ja: デフォルトのプレビューメッセージ

en: Defaults to: %value
ja: デフォルト: %value

en: A message to be displayed on the preview page.
ja: プレビューページで表示されるメッセージです。

en: Submitted to: Entity title
ja: 送信先: エンティティタイトル

en: Submitted to: Entity URL
ja: 送信先: エンティティURL

en: Preview default settings
ja: プレビューのデフォルト設定

en: Default preview button label
ja: デフォルトのプレビューボタンのラベル

en: Column options
ja: カラムのオプション

en: Number of submissions
ja: 送信回数

en: Default form exception message
ja: デフォルトのフォームの例外メッセージ

en: Default draft button label
ja: デフォルトの下書きボタンのラベル

en: Default draft save message
ja: デフォルトの下書き保存時のメッセージ

en: Default draft load message
ja: デフォルトの下書き読み込み時のメッセージ

en: Form closed message
ja: フォームのクローズ時のメッセージ

en: Form exception message
ja: フォームの例外メッセージ

en: Page default settings
ja: ページのデフォルト設定

en: Default submit button label
ja: デフォルトの送信ボタンのラベル

en: Draft default settings
ja: 下書きのデフォルト設定

en: Confirmation default settings
ja: 確認ののデフォルト設定

en: Limit default settings
ja: 制限のデフォルト設定

en: Total Results
ja: 合計結果

en: To email
ja: 送信先メールアドレス

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: Format default settings
ja: フォーマットののデフォルト設定

en: Export default settings
ja: エクスポートのデフォルト設定

en: Options item format
ja: 個々の選択肢の形式

en: Entity reference format
ja: エンティティ参照の形式

en: Title / Description
ja: タイトル / 説明

en: Default wizard previous page button label
ja: デフォルトの前ページボタンのラベル

en: Wizard settings
ja: ウィザードの設定

en: Wizard default settings
ja: ウィザードのデフォルト設定

en: Enter other...
ja: その他を入力...

en: Checkboxes other
ja: 他のチェックボックス

en: Show wizard progress bar
ja: ウィザードのプログレスバー

en: Show wizard progress pages
ja: ウィザードの進行度合いを示すページ数を表示する

en: Show wizard progress percentage
ja: ウィザードの進行度合いを示すパーセンテージを表示する

en: Likert
ja: リッカート

en: Default wizard start label
ja: デフォルトのウィザードの開始ラベル

en: Wizard start label
ja: ウィザードの開始ラベル

en: Include confirmation page in progress
ja: 進行度合いに確認ページを含む

en: Wizard end label
ja: ウィザードの終了ラベル

en: Default wizard end label
ja: デフォルトのウィザードの終了ラベル

en: Elements default settings
ja: 要素のデフォルト設定

en: Elements (YAML)
ja: 要素 (YAML)

en: Source (YAML)
ja: ソース (YAML)

en: Determines the placement of the title.
ja: タイトルの配置を決めます。

en: Check that all entered values for this element are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: この要素のすべての入力値が一意であることをチェックします。同じ値を2回使用することはできません。

en: Filter by title, description, or elements
ja: タイトル、説明、または要素でフィルター

en: Element titles (label)
ja: 要素のタイトル（ラベル）

en: No elements are available.
ja: 利用可能な要素はありません。

en: Date/time elements
ja: 日付/時間の要素

en: Email confirm
ja: メールの確認

en: Likert settings
ja: リッカートの設定

en: Radios other
ja: 他のラジオ

en: Select an element
ja: 要素を選択

en: Filter by element name
ja: 要素名で絞り込み

en: Edit @title element
ja: @title要素を編集する

en: Element options
ja: 要素のオプション

en: Credit card codes
ja: クレジットカードコード

en: Email multiple
ja: 複数のメール

en: %title has been @action.
ja: %titleを@actionしました。

en: Element settings
ja: 要素の設定

en: Starred [@total]
ja: スター付き[@total件]

en: Unstarred [@total]
ja: スター無し[@total件]

en: Filter by submitted data and/or notes
ja: 送信された内容や管理用ノートで絞り込み

en: A <a href=":href">regular expression</a> that the element's value is checked against.
ja: 要素のチェックに使用する<a href=":href">正規表現</a>です。

en: Starred/flagged submissions
ja: スター付き、もしくはフラグ付きの送信内容

en: Save handlers
ja: ハンドラーを保存

en: Edit @label handler
ja: @labelハンドラーを編集する

en: Editing YAML source
ja: YAML ソースを編集

en: Disable client-side validation
ja: クライアント側のバリデーションを無効にする

en: Description display
ja: 説明の表示

en: Determines the placement of the description.
ja: 説明の配置を決めます。

en: Page (redirects to new page and displays the confirmation message)
ja: ページ(新しいページにリダイレクトして確認メッセージを表示します)

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page.)
ja: メッセージ（現在のページ/フォームをリロードしてページの先頭に確認メッセージを表示する）

en: Enter text
ja: テキストを入力

en: Options display
ja: オプションの表示

en: Side by side
ja: 横並び
