YAML Form (8.x-1.0-beta12) - en to pt translation catalogue (421 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: title
pt: título

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Private
pt: Privado

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Email notification
pt: Notificação por email

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: On
pt: Ligado

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Download
pt: Descarregar

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: default
pt: predefinido

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Container
pt: Recipiente

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Export
pt: Exportar

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Default:
pt: Predefinido:

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Open
pt: Abrir

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: File extensions
pt: Extensões de ficheiro

en: Manage
pt: Gerir

en: Visible
pt: Visível

en: Teaser
pt: Resumo

en: Notes
pt: Anotações

en: Text
pt: Texto

en: Submitted by
pt: Submetido por

en: Titles
pt: Títulos

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Add page
pt: Adicionar página

en: All
pt: Todos

en: To:
pt: Para:

en: Date format
pt: Formato de data

en: Submission information
pt: Informação de submissão

en: Off
pt: Desligado

en: Ignored
pt: Ignorado

en: To
pt: Para

en: Preview message
pt: Pre-visualizar mensagem

en: From
pt: De

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: Contains
pt: Contém

en: Count
pt: Contagem

en: Mode
pt: Modo

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Range
pt: Intervalo

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Details
pt: Detalhes

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Code
pt: Código

en: Company
pt: Empresa

en: Table
pt: Tabela

en: Start
pt: Iniciar

en: Other
pt: Outro

en: (Disabled)
pt: (Inativo)

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Grupo

en: Email subject
pt: Assunto do email

en: Users
pt: Utilizadores

en: Rows
pt: Linhas

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Handler
pt: Manuseador

en: Optional
pt: Opcional

en: Pattern
pt: Padrão

en: Send to
pt: Enviar para

en: Latest
pt: Mais recentes

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Expiration Date
pt: Data de expiração

en: Defaults
pt: Predefinições

en: State/Province
pt: Distrito

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Gender
pt: Sexo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Hidden
pt: Oculto

en: Attachments
pt: Anexos

en: Zip/Postal Code
pt: Código Postal

en: Show
pt: Mostrar

en: Key
pt: Chave

en: submissions
pt: Submissões

en: in
pt: em

en: Clear
pt: Limpar

en: Source
pt: Fonte

en: Definition
pt: Definição

en: line
pt: linha

en: Limit
pt: Limite

en: Date/time
pt: Data/tempo

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: lines
pt: linhas

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Purge
pt: Purgar

en: Maxlength
pt: Tamanho máximo

en: characters
pt: caracteres

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Email body
pt: Corpo do email

en: property
pt: propriedade

en: Reference
pt: Referência

en: Results
pt: Resultados

en: Customize
pt: Personalizar

en: Max
pt: Máximo

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: options
pt: opções

en: Email confirmation
pt: Confirmação de email

en: Confirmation URL
pt: URL de confirmação

en: From:
pt: De:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Credit card number
pt: Número do cartão de crédito

en: Templates
pt: Modelos

en: File settings
pt: Configurações de ficheiro

en: Formats
pt: Formatos

en: summary
pt: sumário

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Limit to
pt: Limitar a

en: Processed
pt: Processado

en: Complete
pt: Concluída

en: Submissions
pt: Submissões

en: Submitted values are
pt: Os valores enviados são

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
pt: Usado como etiqueta na visualização do campo.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Selecione esta opção para obrigar o campo a ser preenchido.

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Submissão seguinte

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
pt: Permite a criação de formulários e questionários.

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Questions
pt: Questões

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Escolha esta opção caso o utilizador possa escolher múltiplos valores.

en: Enable debugging
pt: Ligar depuração

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Challenge type
pt: Tipo de desafio

en: Toggle
pt: Alternar

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depuração

en: Raw value
pt: Valor Raw

en: < Previous
pt: ‹ Anterior

en: Submission settings
pt: Configurações das submissões

en: From name
pt: Nome do remetente

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Telephone
pt: Telefone

en: Values
pt: Valores

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Thank you for registering.
pt: Obrigado por se registar.

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: About
pt: Sobre

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Notification
pt: Notificação

en: Translate
pt: Traduzir

en: Admin mode
pt: Modo de administração

en: Steps
pt: Passos

en: Answers
pt: Respostas

en: Element
pt: Elemento

en: Radios
pt: Botões de opção

en: Download CSV
pt: Descarregar CSV

en: Test settings
pt: Configurações de teste

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: notice
pt: observação

en: Rating
pt: Classificação

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Debugging
pt: Depuração

en: Expiration Month
pt: Mês de expiração

en: Expiration Year
pt: Ano de expiração

en: Words
pt: Palavras

en: Characters
pt: Caracteres

en: Flagged
pt: Marcado

en: Table settings
pt: Definições da tabela

en: Date settings
pt: Configurações de data

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático correspondente a

en: Starts with
pt: Começa com

en: Properties
pt: Propriedades

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Tab (\t)
pt: Separador (\t)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Pipe (|)
pt: Barra vertical (|)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Two columns
pt: Duas colunas

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Uses
pt: Usos

en: words
pt: palavras

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: Save Draft
pt: Guardar Rascunho

en: answer
pt: resposta

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: User interface settings
pt: Configurações da interface de utilizador

en: question
pt: questão

en: questions
pt: questões

en: form
pt: formulário

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Deixar em branco para usar o tamanho predefinido.

en: Display on
pt: Exibir em

en: Education
pt: Instrução

en: And
pt: E

en: Broken
pt: Danificado

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Author information
pt: Informação do autor

en: File uploads
pt: Carregamento de ficheiros

en: Default challenge type
pt: Tipo de desafio predefinido

en: Address 2
pt: Bairro

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Edit element
pt: Editar elemento

en: Delete element
pt: Eliminar elemento

en: Elements
pt: Elementos

en: Add element
pt: Adicionar elemento

en: Structure
pt: Estrutura

en: Unique
pt: Único

en: Maximum file size
pt: Tamanho máximo do ficheiro

en: Default email subject
pt: Assunto de e-mail predefinido

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Language select
pt: Seleção de idioma

en: Minimum number of characters
pt: Número mínimo de caractéres

en: Form validation
pt: Validação de formulário

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Custom settings
pt: Configurações personalizadas

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Introduza um valor como "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes) para limitar o tamanho permitido para os ficheiros. Se esta opção ficar vazia, o tamanho dos ficheiros será limitado apenas pela configuração de tamanho máximo de "post" e carregamento (upload) do PHP (limite actual <strong>%limit</strong>).

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Other...
pt: Outro...

en: Randomize options
pt: Opções por ordem aleatória

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
pt: URL para redirecionar o utilizador após o envio da resposta.

en: Allow your users to save and finish the form later.
pt: Permitir aos seus utilizadores guardar e terminar o formulário mais tarde.

en: Submission ID
pt: ID da Submissão

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: draft
pt: rascunho

en: Add form
pt: Adicionar formulário

en: %module module installed.
pt: Módulo %module instalado.

en: Autocomplete settings
pt: Completar automaticamente as configurações

en: Current page
pt: Página atual

en: Confirm email
pt: Confirmar email

en: The email address %mail is not valid.
pt: O endereço de email %mail não é válido.

en: Invisible
pt: Invisível

en: Include files as attachments
pt: Incluir os ficheiros como anexos

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
pt: Encerrar um formulário desativa a submissão de respostas pelos utilizadores.

en: One column
pt: Uma coluna

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão guardada. Poderá voltar a este formulário mais tarde e os valores atuais serão restaurados.

en: Batch settings
pt: Configurações de lote

en: Industry
pt: Indústria

en: Entity id
pt: ID da entidade

en: Add email
pt: Adicionar email

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de "autocomplete".

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Custom properties
pt: Propriedades personalizadas

en: Total submissions limit
pt: Limite global de submissões

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por utilizador

en: Country codes
pt: Códigos de países

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Download options
pt: Opções de descarregar

en: Processed text
pt: Texto processado

en: Form status
pt: Estado do formulário

en: Langcode
pt: Código de idioma

en: Source entity
pt: Entidade de origem

en: Signature format
pt: Formato da assinatura

en: Column header format
pt: Formato do cabeçalho da coluna

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Enable preview page
pt: Ativar página de pré-visualização

en: Confirmation type
pt: Tipo de confirmação

en: Entity reference settings
pt: Definições de referência da entidade

en: Broken/Missing
pt: Com problemas/Em falta

en: form only
pt: apenas formulário

en: viewed submission only
pt: submissão apenas visualizada

en: both form and viewed submission
pt: ambos formulário e submissão visualizada

en: Entity reference selection settings
pt: Definições de seleção da referência da entidade

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Foi encontrado um formulário parcialmente preenchido. Por favor, preencha as restantes partes.

en: Confidential submissions
pt: Submissões confidenciais

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: @name não pode ter mais do que %max carateres, mas atualmente tem %length carateres.

en: A secure token used to look up a submission.
pt: Um token de segurança para verificar uma submissão.

en: Add options
pt: Adicionar opções

en: Confirmation settings
pt: Definições de confirmação

en: URL (redirects to a custom path or URL)
pt: URL (redireciona para um caminho ou URL personalizado)

en: Submitted to
pt: Submetido para

en: Back to form
pt: Voltar ao formulário

en: Delimiter text format
pt: Formato de texto delimitador

en: Option labels, the human-readable value (label)
pt: Etiquetas de opção, o valor legível por humanos (etiqueta)

en: Country names
pt: Nomes de países

en: Column options
pt: Opções de coluna

en: The selected columns will be included in the export.
pt: As colunas selecionadas serão incluídas na exportação.

en: Default draft button label
pt: Etiqueta do botão de rascunho predefinida

en: Default draft load message
pt: Mensagem padrão de carregar rascunho

en: Default confirmation message
pt: Mensagem de confirmação predefinida

en: Is draft
pt: É rascunho

en: Batch export size
pt: Tamanho de exportação do lote

en: Batch update size
pt: Tamanho da atualização do lote

en: Batch delete size
pt: Tamanho de eliminação em lote

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
pt: Por favor, reveja a sua submissão. A sua submissão não está completa até pressionar o botão “Enviar”!

en: No more submissions are permitted.
pt: Não são permitidas mais submissões.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
pt: Domingo: Domingo
    Segunda: Segunda
    Terça: Terça
    Quarta: Quarta
    Quinta: Quinta
    Sexta: Sexta
    Sábado: Sábado

en: Male: Male
    Female: Female
pt: Masculino: Masculino
    Feminino: Feminino

en: Yes: Yes
    No: No
pt: Sim: Sim
    Não: Não

en: Filename: %file
pt: Nome do ficheiro: %file

en: Default email body (Plain text)
pt: Corpo de e-mail predefinido (texto simples)

en: Default email body (HTML)
pt: Corpo de e-mail predefinido (HTML)

en: Protect %label with Honeypot
pt: Proteger %label com Honeypot

en: Add time restriction to %label
pt: Adicionar restrições ao %label

en: Default wizard previous page button label
pt: Etiqueta do botão por defeito da página anterior do assistente

en: This is used for the previous page button within a wizard.
pt: Isto é utilizado para o botão da página anterior num assistente.

en: This is used for the next page button within a wizard.
pt: Isto é utilizado para o botão da próxima página num assistente.

en: Show wizard progress bar
pt: Mostrar barra de progresso do assistente

en: Show wizard progress pages
pt: Mostrar páginas de progresso do assistente

en: Show wizard progress percentage
pt: Mostrar percentagem de progresso do assistente

en: Answers format
pt: Formato das respostas

en: Answer labels, the human-readable value (label)
pt: Etiquetas de resposta, o valor legível por humanos (etiqueta)

en: Wizard start label
pt: Etiqueta de início do assistente

en: Include confirmation page in progress
pt: Incluir página de confirmação em progresso

en: Wizard end label
pt: Etiqueta final do assistente

en: Elements (YAML)
pt: Elementos (YAML)

en: Determines the placement of the title.
pt: Determina a colocação do título.

en: The placeholder will be shown in the element until the user starts entering a value.
pt: O espaço reservado será mostrado no elemento até que o utilizador comece a inserir um valor.

en: Submission display
pt: Exibição da submissão

en: These properties and callbacks are not allowed: @properties
pt: Essas propriedades e chamadas de retorno não são permitidas: @properties

en: Element titles (label)
pt: Títulos do elemento (etiqueta)

en: Test data by element type
pt: Dados de teste por tipo de elemento

en: Composite element item format
pt: Formato de item de elemento composto

en: Edit @title element
pt: Editar elemento @title

en: Default total submissions limit message
pt: Mensagem de limite de submissões totais predefinida

en: Default per user submission limit message
pt: Mensagem de limite de submissão predefinida por utilizador

en: An <a href=":href">inputmask</a> helps the user with the element by ensuring a predefined format.
pt: Uma <a href=":href">máscara de entrada</a> ajuda o utilizador com o elemento garantindo um formato pré-definido.

en: Element options
pt: Opções de elemento

en: Element settings
pt: Definições do elemento

en: Disable dialogs
pt: Desativar diálogos

en: Starred/flagged submissions
pt: Submissões marcadas com uma estrela/sinalizadas

en: Input masks
pt: Máscara de entrada

en: Limit entered value to a maximum number of characters or words.
pt: Limite o valor inserido a um número máximo de caracteres ou palavras.

en: Save details open/close state
pt: Guardar detalhes do estado aberto/fechado

en: If checked, all <a href=":details_href">Details</a> element's open/close state will be saved using <a href=":local_storage_href">Local Storage</a>.
pt: Se marcada, todos os <a href=":details_href">Detalhes</a> do estado aberto/fechado do elemento serão guardados usando o <a href=":local_storage_href">Armazenamento local</a>.

en: Disable client-side validation
pt: Desabilitar validação do lado do cliente

en: Description display
pt: Exibição da descrição

en: Determines the placement of the description.
pt: Determina o posicionamento da descrição.

en: Page (redirects to new page and displays the confirmation message)
pt: Página (redireciona para nova página e exibe a mensagem de confirmação)

en: Message to be shown upon successful submission.
pt: Mensagem a ser exibida após a submissão bem-sucedida.

en: Default description display
pt: Exibição de descrição predefinida

en: Signature options
pt: Opções de assinatura

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
pt: Janeiro: Janeiro
    Fevereiro: Fevereiro
    Março: Março
    Abril: Abril
    Maio: Maio
    Junho: Junho
    Julho: Julho
    Agosto: Agosto
    Setembro: Setembro
    Outubro: Outubro
    Novembro: Novembro
    Dezembro: Dezembro
