YAML Form (8.x-1.0-beta13) - en to tr translation catalogue (277 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: title
tr: başlık

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Item
tr: Öğe

en: Private
tr: Özel

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Email notification
tr: E-Posta bildirimi

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: On
tr: Açık

en: error
tr: hata

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: updated
tr: güncellendi

en: created
tr: oluşturulma

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: default
tr: öntanımlı

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Open
tr: Açık

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: File extensions
tr: Dosya uzantıları

en: Manage
tr: Yönetim

en: Visible
tr: Görünür

en: Teaser
tr: Özet

en: Notes
tr: Notlar

en: Text
tr: Metin

en: Submitted by
tr: Gönderen

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Add page
tr: Sayfa ekle

en: All
tr: Tümü

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Submission information
tr: Gönderim bilgileri

en: Off
tr: Kapalı

en: Ignored
tr: Yok sayılan

en: To
tr: Kime

en: Preview message
tr: Mesajı önizle

en: From
tr: Kimden

en: Source URL
tr: Kaynak URL

en: Roles
tr: Roller

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: File ID
tr: Dosya ID

en: Contains
tr: İçerir

en: Count
tr: Sayaç

en: Mode
tr: Kip

en: Authored by
tr: Yazan

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Honeypot
tr: Bal küpü

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Code
tr: Kod

en: Company
tr: Şirket

en: Table
tr: Tablo

en: Start
tr: Başlangıç

en: Other
tr: Diğer

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Role
tr: Rol

en: Email subject
tr: E-posta konusu

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Send to
tr: Alıcı

en: Template
tr: Şablon

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: State/Province
tr: İl

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Hidden
tr: Gizli

en: Attachments
tr: Ekler

en: Zip/Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Show
tr: Göster

en: Key
tr: Anahtar

en: submissions
tr: Gönderimler

en: in
tr: içinde

en: Token
tr: Simge

en: Clear
tr: Temizle

en: Source
tr: Kaynak

en: Definition
tr: Tanım

en: Limit
tr: Sınır

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: characters
tr: karakterler

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Email body
tr: E-posta metni

en: Reference
tr: Kaynak

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Max
tr: Maks

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: options
tr: seçenekler

en: From:
tr: Kimden:

en: Changed
tr: Değişti

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Templates
tr: Şablonlar

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en: Formats
tr: Biçimler

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Complete
tr: Tamam

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Questions
tr: Sorular

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Enable debugging
tr: Hata ayıklamayı etkinleştir

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Challenge type
tr: Soru türü

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: < Previous
tr: < Önceki

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Telephone
tr: Telefon

en: Values
tr: Değerler

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: and
tr: ve

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Translate
tr: Çevir

en: Steps
tr: Adımlar

en: Element
tr: Öğe

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: Test settings
tr: Test ayarları

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: notice
tr: bildirim

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Expiration Month
tr: Bitiş ayı

en: Expiration Year
tr: Bitiş yılı

en: Date settings
tr: Tarih ayarları

en: IP address
tr: IP adresi

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Properties
tr: Özellikler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Uses
tr: Kullanım

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Min
tr: Enaz

en: And
tr: Ve

en: Broken
tr: Bozuk

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Author information
tr: Yazar bilgisi

en: File uploads
tr: Dosya yüklemeleri

en: Default challenge type
tr: Öntanımlı sınama türü

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Elements
tr: Öğeler

en: Structure
tr: Yapı

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: Randomize questions
tr: Soruları rastgele sırala

en: Language select
tr: Dil Seçimi

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
tr: Dosya boyutunu sınırlamak için "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt), "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girin. Boş bırakılır ise PHP'nin en fazla yükleme boyutu kullanılacaktır.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Other...
tr: Diğer...

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: %module module installed.
tr: %module eklentisi yüklendi.

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: The email address %mail is not valid.
tr: %mail e-posta adresi geçerli değil.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: Processed text
tr: İşlenmiş metin

en: Signature format
tr: İmza biçimi

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Filter submissions
tr: Gönderileri süz

en: Broken/Missing
tr: Bozuk/Eksik

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: @name %max karakterden uzun olamaz, ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: All [@total]
tr: Tümü [@total]

en: Starred [@total]
tr: Yıldızlı [@total]

en: Unstarred [@total]
tr: Yıldızsız [@total]

en: Filter by submitted data and/or notes
tr: Gönderi bilgisi ve/veya notlara göre filtrele

en: Starred/flagged submissions
tr: Yıldızlı/işaretlenmiş gönderiler

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged, annotated, and downloaded.
tr: Gönderiler gözden geçirilebilir, güncellenebilir, işaretlenebilir, ek açıklama girilebilir ve indirilebilir.
