YAML Form (8.x-1.0-beta20) - en to fa translation catalogue (266 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Attribute
fa: مشخصه

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: Private
fa: خصوصی

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Email notification
fa: اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیکی

en: Cancel
fa: لغو

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: On
fa: روشن

en: error
fa: خطا

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Download
fa: دانلود

en: updated
fa: به‌روز شد

en: created
fa: ایجاد شده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته بندی

en: Containers
fa: محفظه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Export
fa: استخراج

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Open
fa: باز

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: File extensions
fa: پسوندهای فایل

en: Form ID
fa: شناسه‌ی فرم

en: Manage
fa: مدیریت

en: Visible
fa: نمایان

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Text
fa: متن

en: Submitted by
fa: ارسال شده توسط

en: ID
fa: شناسه

en: Titles
fa: عناوین

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Expanded
fa: گسترده

en: All
fa: همه

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Off
fa: خاموش

en: Inline
fa: درون خطی

en: To
fa: به

en: Preview message
fa: پیش‌نمایش پیام

en: From
fa: از

en: Source URL
fa: نشانی منبع

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: Contains
fa: شاملِ

en: Count
fa: شمارش

en: Mode
fa: سبک

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Details
fa: جزئیات

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Code
fa: کد

en: Company
fa: شرکت

en: Table
fa: جدول

en: Start
fa: شروع

en: Other
fa: ساير

en: (Disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Color
fa: رنگ

en: Role
fa: نقش

en: Email subject
fa: موضوع نامه الکترونیکی

en: Users
fa: کاربران

en: Last
fa: آخرین

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Optional
fa: اختیاری

en: Pattern
fa: الگو

en: Send to
fa: ارسال به

en: Template
fa: قالب

en: Close
fa: بستن

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضا

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Hidden
fa: پنهان

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Show
fa: نمایش

en: Key
fa: کلید

en: submissions
fa: ارسال‌ها

en: Change
fa: تغییر

en: Token
fa: توکن

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Source
fa: منبع

en: First
fa: اولین

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Empty
fa: خالی

en: characters
fa: حروف

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Reference
fa: ارجاع

en: Results
fa: نتایج

en: Customize
fa: سفارشی کردن

en: Max
fa: حداکثر

en: Duplicate
fa: تکرار

en: options
fa: گزینه‌ها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Credit card number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: File settings
fa: تنظیمات پرونده

en: MB
fa: مگابایت

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: summary
fa: خلاصه

en: Relationship
fa: رابطه

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Automatic
fa: خودکار

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Limit to
fa: محدود به

en: Complete
fa: کامل

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Previous submission
fa: ارسال قبلی

en: Next submission
fa: ارسال بعدی

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Color settings
fa: تنظیمات رنگ

en: Toggle
fa: تغییر لحظه‌ای

en: Form
fa: فرم

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Raw value
fa: مقدار خام

en: From name
fa: نام فرستنده

en: Provided by
fa: مهیا شده توسط

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Send message
fa: ارسال پیام

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Any
fa: هر

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: and
fa: و

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Translate
fa: ترجمه

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: notice
fa: توجه

en: Credit card
fa: کارت اعتباری

en: Registration
fa: عضویت

en: Expiration Month
fa: ماه انقضا

en: Format settings
fa: تنظیمات قالب

en: Flagged
fa: علامت گذاری شده

en: Date settings
fa: تنظیمات تاریخ

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Light
fa: روشن

en: Link to form
fa: پیوند به فرم

en: Comma
fa: کاما

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: Trigger
fa: راه‌انداز

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: questions
fa: سوال‌ها

en: form
fa: فرم

en: You have already submitted this form.
fa: شما این فرم را قبلا پر کرده‌اید.

en: Min
fa: حداقل

en: And
fa: و

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Author information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Address 2
fa: آدرس ۲

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Elements
fa: عنصرها

en: Structure
fa: ساختار

en: Language select
fa: انتخاب زبان

en: Form validation
fa: اعتبارسنجی فرم

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fa: محلی‌ که فایل‌های نهایی بایستی ذخیره شوند را انتخاب کنید. ذخیره فایل خصوصی هزینه بیشتری از فایل‌های عمومی دارند، اما اجازه دسترسی محدود به فایل‌ها از میان این رشته را می‌دهد.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fa: مقداری مانند "512" (بایت), "80 KB" (کیلو بایت) or "50 MB" (مگا بایت) را برای محدود نمودن اندازه فایل وارد کنید. اگر آنرا خالی بگذارید اندازه فایل به محدودیت ارسال و محدودیت بارگذاری PHP محدود خواهد شد (محدودیت کنونی.<strong>%limit</strong>).

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Other...
fa: سایر...

en: %module module installed.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: The email address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی %mail معتبر نیست.

en: Dark
fa: تاریک

en: Update @title
fa: به‌روزرسانی @title

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.

en: Checked
fa: بررسی شده

en: answers
fa: پاسخ‌ها

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: AM/PM
fa: ق.ظ/ب.ظ

en: Type of item to reference
fa: نوع آیتم برای مرجع شدن

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Broken/Missing
fa: شکسته/مفقود
