YAML Form (8.x-1.0-beta22) - en to fi translation catalogue (376 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: title
fi: otsikko

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Attribute
fi: Attribuutti

en: Value
fi: Arvo

en: Item
fi: Nimike

en: Private
fi: Yksityinen

en: Development
fi: Kehitys

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Email notification
fi: Sähköposti-ilmoitus

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: On
fi: Käytössä

en: error
fi: virhe

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Download
fi: Lataa

en: updated
fi: päivitetty

en: created
fi: luotu

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: default
fi: oletus

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Container
fi: Säiliö

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Containers
fi: Säiliöt

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Export
fi: Vie

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Open
fi: Avoin

en: Time
fi: Aika

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: File extensions
fi: Tiedostopäätteet

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Notes
fi: Lisätietoa

en: Text
fi: Teksti

en: Submitted by
fi: Lähettäjä

en: Issue
fi: Numero

en: Titles
fi: Otsikot

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Add page
fi: Lisää sivu

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: All
fi: Kaikki

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Submission information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Off
fi: Pois päältä

en: Inline
fi: Avoin

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Preview message
fi: Esikatsele

en: From
fi: Lähettäjä

en: Source URL
fi: Lähde verkko-osoite

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Count
fi: Laskuri

en: Mode
fi: Tila

en: Warning
fi: Varoitus

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Range
fi: Alue

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Card Number
fi: Kortin numero

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Code
fi: Koodi

en: Company
fi: Yritys

en: Table
fi: Taulukko

en: Start
fi: Alkaa

en: Other
fi: Muu

en: Color
fi: Väri

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Email subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: External
fi: Ulkoinen

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Last
fi: Viimeinen

en: Rows
fi: Rivejä

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Latest
fi: Viimeisin

en: module
fi: moduuli

en: Close
fi: Sulje

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: City
fi: Kaupunki

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: State/Province
fi: Osavaltio/Provinssi

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Show
fi: Näytä

en: Key
fi: Avain

en: submissions
fi: Lähetykset

en: Change
fi: Muuta

en: in
fi: sisällä

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: Delimiter
fi: Rajoitin

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Source
fi: Lähde

en: Languages
fi: Kielet

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Days
fi: Päivät

en: Months
fi: Kuukaudet

en: Purge
fi: Tyhjennä

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: characters
fi: merkit

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Hours
fi: Tunnit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Info
fi: Tieto

en: Reference
fi: Viittaus

en: Results
fi: Tulokset

en: Duplicate
fi: Monista

en: options
fi: asetukset

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Completed
fi: Valmis

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Templates
fi: Mallinteet

en: File settings
fi: Tiedostoasetukset

en: MB
fi: MT

en: Formats
fi: Muodot

en: Relationship
fi: Suhde

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Complete
fi: Valmis

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Apply
fi: Käytä

en: Select
fi: Valitse

en: Challenge type
fi: Tarkistustyyppi

en: Color settings
fi: Väriasetukset

en: Toggle
fi: Valinta

en: Form
fi: Kaavake

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Submission settings
fi: Lähetysasetukset

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Years
fi: Vuodet

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: About
fi: Tietoja

en: Cardinality
fi: Mahtavuus

en: and
fi: ja

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Translate
fi: Käännä

en: Steps
fi: Vaiheet

en: Element
fi: Elementti

en: Radios
fi: Radionapit

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Test settings
fi: Testausasetukset

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: notice
fi: huomautus

en: Rating
fi: Arvio

en: Credit card
fi: Luottokortti

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: Expiration Month
fi: Erääntymiskuukausi

en: Expiration Year
fi: Erääntymisvuosi

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Flagged
fi: Liputettu

en: Date settings
fi: Päivämääräasetukset

en: IP address
fi: IP osoite

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Light
fi: Vaalea

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse all
fi: Pienennä kaikki

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: Link to form
fi: Linkki lomakkeeseen

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Uses
fi: Käyttää

en: Handlers
fi: Käsittelijät

en: Finished with an error.
fi: Valmistui virheen kanssa.

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: Allowed tags
fi: Sallitut avainsanat

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Trigger
fi: Tilanne

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: User interface settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: form
fi: lomake

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: And
fi: Ja

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Checkboxes
fi: Valintaruudut

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Author information
fi: Kirjoittajan tiedot

en: Default challenge type
fi: Oletus tarkistustyyppi

en: Address 2
fi: Osoitekenttä 2

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Elements
fi: Elementit

en: Add element
fi: Lisää elementti

en: Structure
fi: Rakenne

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: Maximum file size
fi: Suurin sallittu tiedostokoko

en: Language select
fi: Kielivalinta

en: Form validation
fi: Lomakkeen tarkistus

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fi: Syötä arvo muotoa "512" (tavua), "80 KB" (kilotavua) tai "50 MB" (megatavua) rajoittaaksesi sallittua kokoa. Jos jätät tämän tyhjäksi, tiedostojen koon rajoittamiseen käytetään ainoastaan PHP:n omia enimmäiskokoasetuksia (tämänhetkinen raja <strong>%limit</strong>).

en: Time zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Other...
fi: Muu...

en: Randomize options
fi: Sekoita vaihtoehdot

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fi: Sekoittaa vaihtoehdot lomakkeella näytettäessä.

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fi: Arvo %value on jo lähetetty kertaalleen kentälle %title. Olet jo lähettänyt kaavakkeen tai sinun on valittava jokin muu arvo.

en: Confirmation message
fi: Vahvistusviesti

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fi: Osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Allow your users to save and finish the form later.
fi: Sallii käyttäjien tallentaa ja viimeistellä kaavake myöhemmin.

en: Submission Number
fi: Lähetyksen numero

en: Submission ID
fi: Lähetyksen ID

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fi: Kompaktit vaihtoehdot ovat sopivampia tiedon siirtämisessä muihin järjestelmiin.

en: draft
fi: keskeneräinen

en: Add form
fi: Lisää lomake

en: %module module installed.
fi: Moduuli %module on asennettu.

en: Submitter
fi: Lähettäjä

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Confirm email
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: The email address %mail is not valid.
fi: Sähköpostiosoite %mail ei kelpaa.

en: Dark
fi: Tumma

en: Include files as attachments
fi: Sisällytä tiedostot liitteinä

en: Watch video
fi: Katso video

en: Update @title
fi: Päivitä @title

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fi: Lomakkeen sulkeminen estää uusien lomakkeiden lähettämisen kaikilta käyttäjilta.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fi: Tiedot tallennettu. Voit palata tähän lomakkeeseen myöhemmin ja palauttaa nykyiset tiedot.

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: Add email
fi: Lisää sähköposti

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Checked
fi: Tarkistettu

en: Total submissions limit
fi: Vastausten enimmäismäärä

en: Per user submission limit
fi: Käyttäjäkohtainen vastausten enimmäismäärä

en: Response status code
fi: Vastauksen tilakoodi

en: Third party settings
fi: Kolmannen osapuolen asetukset

en: @title settings
fi: @title asetukset

en: Next page button label
fi: Seuraavalle sivulle ohjaavan napin etiketti

en: Add layout
fi: Lisää layout

en: Processed text
fi: Läpikäyty teksti

en: Langcode
fi: Kielikoodi

en: Add handler
fi: Lisää käsittelijä

en: Signature format
fi: Allekirjoituksen muoto

en: Wrapper CSS classes
fi: CSS-kehysluokat

en: Column header format
fi: Sarakkeen ylätunnisteen muoto

en: Type of item to reference
fi: Viitattavan kohteen tyyppi

en: Reference method
fi: Viittaustapa

en: Page @start of @end
fi: Sivu @start/@end

en: Entity reference settings
fi: Entiteettien viittausten asetukset

en: Broken/Missing
fi: Rikkinäinen/Puuttuva

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: @name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä pitkä, mutta se on tällä hetkellä %length merkkiä pitkä.

en: Add options
fi: Lisää valinnat

en: New submission added to %form.
fi: Uusi lähetys lisätty lomakkeelle %form.

en: Default submission data
fi: Lomakevastauksen oletustiedot

en: Sorry...This form is closed to new submissions.
fi: Tämä lomake on suljettu uusilta lähetyksiltä.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fi: Tämä lomake on luottamuksellinen. Sinun täytyy <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">kirjautua ulos</a> lähettääksesi se.

en: Filter by title, description, or elements
fi: Suodata otsikolla, kuvauksella tai elementeillä

en: Filter by element name
fi: Suodata elementin nimellä

en: Enter a part of the element name to filter by.
fi: Syötä osa elementin nimestä suodatusehdoksi.

en: All [@total]
fi: Kaikki [@total]

en: Open [@total]
fi: Avoimet [@total]

en: Closed [@total]
fi: Suljetut [@total]

en: Filter by submitted data and/or notes
fi: Suodata lähetetyllä datalla ja/tai muistiinpanoilla

en: Filter by handler name
fi: Suodata käsittelijän nimellä

en: Enter a part of the handler name to filter by.
fi: Syötä osa käsittelijän nimestä suodatusehdoksi.

en: Sign above
fi: Allekirjoita yläpuolelle

en: Exporters
fi: Viejät
