YAML Form (8.x-1.0-beta24) - en to ar translation catalogue (250 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Download
ar: تحميل

en: updated
ar: التحديث

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: default
ar: المبدئي

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Export
ar: تصدير

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Open
ar: مفتوح

en: Time
ar: الوقت

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: File extensions
ar: إمتدادات الملف

en: Form ID
ar: رقم الاستمارة

en: Manage
ar: تسيير

en: Visible
ar: مرئي

en: Teaser
ar: موجز

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Text
ar: نص

en: Submitted by
ar: تم الإرسال من طرف

en: ID
ar: المعرف ID

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: To:
ar: إلى:

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Off
ar: إيقاف

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Mode
ar: النمط

en: Warning
ar: تحذير

en: N/A
ar: غير موجود

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Details
ar: التفاصيل

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Code
ar: الكود

en: Method
ar: الطريقة

en: Table
ar: جدول

en: Start
ar: البداية

en: Other
ar: آخر

en: Color
ar: اللون

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Rows
ar: صفوف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Optional
ar: اختياري

en: Pattern
ar: النموذج

en: Send to
ar: ارسل إلى

en: Template
ar: القالب

en: module
ar: الوحدة

en: Close
ar: إغلاق

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Hidden
ar: مخفي

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Show
ar: عرض

en: Key
ar: المفتاح

en: submissions
ar: الإرسالات

en: Change
ar: تغيير

en: in
ar: في

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Clear
ar: مسح

en: Source
ar: المصدر

en: Languages
ar: اللغات

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Empty
ar: فارغ

en: Buttons
ar: الأزرار

en: characters
ar: الأحرف

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Seconds
ar: ثوان

en: Info
ar: معلومات

en: Reference
ar: مرجع

en: Results
ar: النتائج

en: Customize
ar: تخصيص

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Templates
ar: القوالب

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: MB
ar: م.بايت

en: Formats
ar: تنسيقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: Sticky
ar: مثبت

en: Complete
ar: تام

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Apply
ar: تطبيق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Form
ar: النموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: From name
ar: اسم المرسل

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Telephone
ar: هاتف

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Any
ar: أي من

en: About
ar: حول

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: and
ar: و

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: Steps
ar: خطوات

en: Element
ar: عنصر

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: notice
ar: إخطار

en: Format settings
ar: إعدادت التنسيق

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Comma
ar: فاصلة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Trigger
ar: المُطلِق

en: form
ar: استمارة

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Author information
ar: معلومات المؤلف

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: Elements
ar: العناصر

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Randomize questions
ar: الأسئلة بطريقة عشوائية

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Other...
ar: آخر...

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: Submitter
ar: المرسِل

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود
