YAML Form (8.x-1.0-beta24) - en to id translation catalogue (260 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: title
id: judul

en: Register
id: Daftar

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: Cancel
id: Batal

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Download
id: Unduh

en: updated
id: diperbarui

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: default
id: standar

en: Test
id: uji

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Export
id: Ekspor

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Open
id: Buka

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: File extensions
id: Ekstensi berkas

en: Form ID
id: ID formulir

en: Manage
id: Kelola

en: Visible
id: Terlihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Mail
id: Email

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Expanded
id: Diluaskan

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Count
id: Jumlah

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: T/T

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Details
id: Rincian

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Method
id: Metode

en: Table
id: Tabel

en: Start
id: Mulai

en: Other
id: Lainnya

en: Color
id: Warna

en: Role
id: Peran

en: Select all
id: Pilih semua

en: External
id: Eksternal

en: Users
id: Pengguna

en: Last
id: Terakhir

en: Rows
id: Baris

en: Anonymous
id: Anonim

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Optional
id: Pilihan

en: Pattern
id: Pola

en: module
id: modul

en: Close
id: Tutup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Defaults
id: Bawaan

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Show
id: Tampilkan

en: Key
id: Kunci

en: Change
id: ubah

en: in
id: dalam

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Clear
id: Bersihkan

en: Source
id: Sumber

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Empty
id: Kosong

en: Buttons
id: Tombol

en: Purge
id: Hapus

en: characters
id: karakter

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Seconds
id: Detik

en: Reference
id: Referensi

en: Results
id: Hasil

en: Customize
id: Penyesuaian

en: Max
id: Maks

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Templates
id: Templat

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Formats
id: Format

en: Relationship
id: Hubungan

en: Migrate
id: Migrasi

en: Locality
id: Lokalitas

en: Automatic
id: Otomatis

en: Sticky
id: Menempel

en: Complete
id: Selesai

en: Submissions
id: Masukan

en: Submitted values are
id: Nilai yang disimpan adalah

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Questions
id: Soal

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Challenge type
id: Tipe tantangan

en: Color settings
id: Pengaturan warna

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: Blocks
id: Blok

en: Form
id: Formulir

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Audio file
id: File Audio

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Telephone
id: Telepon

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Any
id: Setiap

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: About
id: Tentang

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: and
id: dan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Element
id: Elemen

en: Radios
id: Radio

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Test settings
id: Pengaturan tes

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: notice
id: pemberitahuan

en: Credit card
id: Kartu kredit

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Date settings
id: Pengaturan tanggal

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Properties
id: Properti

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Uses
id: Penggunaan

en: Video file
id: File Video

en: Trigger
id: Pemicu

en: And
id: Dan

en: Broken
id: Rusak

en: Author information
id: Informasi penulis

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Text format
id: Format teks

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Structure
id: Struktur

en: Maximum file size
id: Ukuran berkas maksimum

en: Language select
id: Pilih bahasa

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Status message
id: Pesan status

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
id: Masukkan nilai seperti "512" (bytes), "80 KB" (kilobyte) atau "50 MB" (megabyte) untuk membatasi ukuran file yang diijinkan. Jika dibiarkan kosong, ukuran berkas hanya akan dibatasi oleh jumlah maksimum dan ukuran upload berkas PHP (batas saat ini <strong>%limit</strong>).

en: Time zones
id: Zona waktu

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Add form
id: Tambah form

en: %module module installed.
id: Modul %module terinstal.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: Update @title
id: Perbarui @title

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Checked
id: Terpilih

en: Response status code
id: Kode status respons

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Processed text
id: Teks yang diproses

en: Signature format
id: Format tanda tangan

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
id: @name tidak bisa lebih panjang dari %max karakter tapi sekarang panjangnya %length.
