YAML Form (8.x-1.0-beta27) - en to sv translation catalogue (403 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: title
sv: titel

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: Item
sv: Artikel

en: Private
sv: Privat

en: Development
sv: Utveckling

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Download
sv: Ladda ned

en: updated
sv: uppdaterad

en: created
sv: skapad

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: default
sv: förvald

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Admin title
sv: Titel för administratörer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Export
sv: Exportera

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Open
sv: Öppen

en: Time
sv: Tid

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: File extensions
sv: Filändelse

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Manage
sv: Hantera

en: Visible
sv: Synlig

en: link
sv: länk

en: Teaser
sv: Ingress

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Submitted by
sv: Inskickat av

en: Issue
sv: Avvikelse

en: Titles
sv: Titlar

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Add page
sv: Lägg till sida

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: To:
sv: Till:

en: Date format
sv: Datumformat

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Off
sv: Av

en: Inline
sv: Löpande

en: To
sv: Till

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: From
sv: Från

en: Source URL
sv: Källa till webbadress

en: Roles
sv: Roller

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Count
sv: Antal

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Authored by
sv: Författad av

en: Textfield
sv: Textfält

en: Plain text
sv: Ren text

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Details
sv: Detaljer

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Code
sv: Kod

en: Company
sv: Företag

en: Method
sv: Metod

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: Other
sv: Övriga

en: Color
sv: Färg

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Last
sv: Sista

en: Rows
sv: Rader

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Handler
sv: Hanterare

en: Optional
sv: Valfritt

en: Pattern
sv: Mönster

en: Send to
sv: Skicka till

en: Latest
sv: Senaste

en: Template
sv: Mall

en: module
sv: modul

en: Close
sv: Stäng

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Defaults
sv: Förvalt

en: City
sv: Stad

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Gender
sv: Kön

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Hidden
sv: Dold

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Zip/Postal Code
sv: Postnummer

en: Show
sv: Visa

en: Key
sv: Nyckel

en: Change
sv: Ändra

en: in
sv: i

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Street Number
sv: Gatunummer

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Clear
sv: Rensa

en: Source
sv: Källa

en: Languages
sv: Språk

en: First
sv: Första

en: Date/time
sv: Datum/tid

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: lines
sv: rader

en: Empty
sv: Töm

en: Buttons
sv: Knappar

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: characters
sv: tecken

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Info
sv: Information

en: Reference
sv: Referens

en: Results
sv: Resultat

en: Customize
sv: Anpassa

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: options
sv: alternativ

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Confirmation URL
sv: URL för för bekräftelse

en: From:
sv: Från:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Credit card number
sv: Kortnummer

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Templates
sv: Mallar

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Formats
sv: Format

en: Relationship
sv: Relation

en: Migrate
sv: Migrera

en: Minutes
sv: Minuter

en: Locality
sv: Plats

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Complete
sv: Slutförd

en: Submissions
sv: Resultat

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Questions
sv: Frågor

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Enable debugging
sv: Aktivera felkodsavsökning

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: Color settings
sv: Färginställningar

en: Toggle
sv: Skifta

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Blocks
sv: Block

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: From name
sv: Från namn

en: Type:
sv: Typ:

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Export format
sv: Exportformat

en: Telephone
sv: Telefon

en: Years
sv: År

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Any
sv: Alla

en: modules
sv: moduler

en: Validation
sv: Validering

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: and
sv: och

en: - Select -
sv: - Välj -

en: SMTP Authentication Support
sv: Verifiering av SMTP

en: Notification
sv: Avisering

en: Translate
sv: Översätt

en: Step
sv: Steg

en: Steps
sv: Steg

en: Answers
sv: Svar

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Test settings
sv: Testa inställningarna

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: notice
sv: notis

en: Rating
sv: Betyg

en: Credit card
sv: Kontokort

en: Registration
sv: Registrering

en: Expiration Month
sv: Utgångsmånad

en: Expiration Year
sv: Utgångsår

en: button
sv: knapp

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Date settings
sv: Inställningar för datum

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Light
sv: Ljust

en: Collapse all
sv: Fäll in alla

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Link to form
sv: Länka till formulär

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Uses
sv: Använder

en: Video file
sv: Videofil

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: form
sv: formulär

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: Min
sv: minsta

en: And
sv: och

en: Broken
sv: Trasig

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Allowed formats
sv: Tillåtna format

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Text format
sv: Textformat

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Add element
sv: Lägg till element

en: Structure
sv: Struktur

en: Unique
sv: Unik

en: Maximum file size
sv: Största filstorlek

en: Language select
sv: Språkval

en: Form validation
sv: Formulärvalidering

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: Custom settings
sv: Anpassade inställningar

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange ett värde som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) för att begränsa tillåten filstorlek. Om detta lämnas tomt kommer filstorleken endast att begränsas av PHP:s största post- och filuppladdningsstorlek (nuvarande begränsning är <strong>%limit</strong>).

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Other description
sv: Beskrivning på annat

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Add form
sv: Lägg till formulär

en: %module module installed.
sv: Modulen %module installerades.

en: Autocomplete settings
sv: Inställningar för automatisk komplettering

en: Altered
sv: Förändrad

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Confirm email
sv: Bekräfta e-post

en: The email address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Autocomplete options
sv: Alternativ för automatisk komplettering

en: Dark
sv: Mörkt

en: Watch video
sv: Visa video

en: Update @title
sv: Uppdatera @title

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Managed file
sv: Hanterad fil

en: Password confirm
sv: Lösenordsbekräftelse

en: Star
sv: Stjärna

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: Protect all forms with Honeypot
sv: Skydda alla formulär med Honeypot

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
sv: Minskar inskickande av skräppostformulär med hjälp av metoden honungsfälla.

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Checked
sv: Kontrollerad

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Response status code
sv: Svarskod

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Save elements
sv: Spara element

en: Add layout
sv: Lägg till layout

en: Processed text
sv: Behandlad text

en: Langcode
sv: Språkkod

en: Signature format
sv: Format på signatur

en: Wrapper CSS classes
sv: CSS-klasser för omslutare

en: Column header format
sv: Format på kolumnrubriker

en: AM/PM
sv: f.m/e.m

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Hide help
sv: Göm hjälp

en: Enable preview page
sv: Aktivera sida med förhandsgranskning

en: Add a page for previewing the form before submitting.
sv: Lägg till en sida för förhandsgranskning av formuläret innan inskickande.

en: Next submission number
sv: Nästa nummer för inskickande

en: The value of the next submission number. This is usually 1 when you start and will go up with each form submission.
sv: Värdet på nästa nummer för inskickande. Detta är vanligtvis 1 när du börjar och ökar för varje inskickat inlägg.

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

en: Confidential submissions
sv: Konfidentiella inskickningar

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: @name kan inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken lång.

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @submission_total @submissions i @form_total @forms?

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett användardefinierat datumformat. Se <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP-manualen</a> för att se tillgängliga alternativ.

en: The specified email addresses do not match.
sv: De angivna e-postadresserna stämmer ej överens.

en: There are no submissions that need to be deleted.
sv: Det finns inga inlägg som behöver raderas.

en: Basic elements
sv: Grundläggande element

en: Filter by title, description, or elements
sv: Filtrera efter titel, beskrivning eller element

en: Advanced elements
sv: Avancerade element

en: Select an element
sv: Välj ett element

en: <a href=":submission_href">View your previous submission</a>.
sv: <a href=":submission_href">Se ditt tidigare inskickade formulär</a>.

en: <a href=":submissions_href">View your previous submissions</a>.
sv: <a href=":submissions_href">Se dina tidigare inskickade formulär</a>.

en: Date format is only applicable for browsers that do not have support for the HTML5 date element. Browsers that support the HTML5 date element will display the date using the user's preferred format.
sv: Datumformatet är endast tillämpligt för webbläsare som inte har stöd för HTML5-datumelementet. Webbläsare som stöder HTML5-datumelementet visar datumet med användarens föredragna format.

en: Element attributes
sv: Attribut för element
