YAML Form (8.x-1.0-beta29) - en to fr translation catalogue (979 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: title
fr: titre

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: Development
fr: Développement

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Download
fr: Téléchargement

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Container
fr: Conteneur

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Export
fr: Exporter

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Open
fr: Ouvert

en: Time
fr: Heure

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: File extensions
fr: Extensions de fichier

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Manage
fr: Gérer

en: link
fr: lien

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Issue
fr: Ticket

en: Titles
fr: Titres

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Utility
fr: Utilité

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: To:
fr: À

en: Bcc:
fr: Copie cachée :

en: Date format
fr: Format de date

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Off
fr: Désactivé

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Inline
fr: En ligne

en: To
fr: À

en: Preview message
fr: Message de récapitulatif

en: From
fr: A partir de

en: Source URL
fr: URL source

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Message type
fr: Type de message

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Count
fr: Décompte

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: Warning
fr: Avertissement

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Range
fr: Intervalle

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Details
fr: Détails

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Company
fr: Société

en: Method
fr: Méthode

en: Table
fr: Tableau

en: Start
fr: Début

en: Other
fr: Autre

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: Integration
fr: Intégration

en: Color
fr: Couleur

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: External
fr: Externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Last
fr: Dernier

en: Rows
fr: Rangées

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Optional
fr: Facultatif

en: Pattern
fr: Motif

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Latest
fr: Les derniers

en: Template
fr: Gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Collapsed
fr: Replié

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Hidden
fr: Caché

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Street Address
fr: Rue

en: Zip/Postal Code
fr: Code Postal

en: Show
fr: Afficher

en: Key
fr: Clef

en: submissions
fr: soumissions

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Street Number
fr: Numéro de rue

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Clear
fr: Vider

en: Languages
fr: Langues

en: line
fr: ligne

en: First
fr: Premier(e)

en: Middle
fr: Milieu

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: lines
fr: lignes

en: Empty
fr: Vide

en: Buttons
fr: Boutons

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Purge
fr: Purger

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: characters
fr: caractères

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Email body
fr: Corps du courriel

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Reference
fr: Référence

en: Results
fr: Résultats

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Max
fr: Maximum

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Donate
fr: Faire un don

en: Email confirmation
fr: Courriel de confirmation

en: Confirmation URL
fr: URL de confirmation

en: From:
fr: De:

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Credit card number
fr: Numéro de carte de crédit

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: Templates
fr: Modèles

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: MB
fr: Mo

en: summary
fr: résumé

en: Toggles
fr: Activer/désactiver

en: Relationship
fr: Relation

en: Migrate
fr: Migrer

en: Locality
fr: Localité

en: Automatic
fr: Automatique

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Limit to
fr: Limiter à

en: Processed
fr: Traité

en: Complete
fr: Terminé

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Request type
fr: Type de requête

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: Color settings
fr: Réglages de la couleur

en: Toggle
fr: Changer

en: Blocks
fr: Blocs

en: Form
fr: Formulaire

en: Raw value
fr: Valeur brute

en: Google Maps API key
fr: Clé d'API Google Maps

en: Hide
fr: Masquer

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Country Code
fr: Code pays

en: Postal Code
fr: Code postal

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Type:
fr: Type :

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Export format
fr: Format d'export

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Years
fr: Années

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Machine name
fr: Nom système

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Any
fr: Tout

en: Thank you for registering.
fr: Merci pour votre inscription.

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: About
fr: À propos

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: and
fr: et

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: SMTP Authentication Support
fr: Support d'authentification SMTP

en: Translate
fr: Traduire

en: Step
fr: Étape

en: Image file
fr: Fichier image

en: Admin mode
fr: Mode admin

en: Steps
fr: Étapes

en: Answers
fr: Réponses

en: Element
fr: Élément

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Test settings
fr: Paramètres de test

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: notice
fr: information

en: Rating
fr: Note

en: Credit card
fr: Carte bancaire

en: Validators
fr: Validateurs

en: Registration
fr: Inscription

en: Configuration settings
fr: Paramètres de configuration

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: button
fr: bouton

en: Format settings
fr: Paramètres de formatage

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Words
fr: Mots

en: Characters
fr: Caractères

en: Flagged
fr: Flaggé

en: Form submission
fr: Envoi du formulaire

en: Table settings
fr: Paramètres de tableau

en: Date settings
fr: Paramètres de date

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Properties
fr: Propriétés

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Light
fr: Léger

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: close
fr: fermer

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Link to form
fr: Lien vers le formulaire

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Uses
fr: Utilisations

en: City/Town
fr: Ville

en: Custom...
fr: Personnalisé…

en: words
fr: mots

en: Email Notification
fr: Notification par courriel

en: blank
fr: vide

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Handlers
fr: Gestionnaires

en: Preview settings
fr: Paramètres du récapitulatif

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: answer
fr: réponse

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Allowed tags
fr: Balises autorisées

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Form options
fr: Options de formulaire

en: User interface settings
fr: Paramètres de l'interface utilisateur

en: Autocomplete limit
fr: Limite d'autocomplétion

en: Thank you for your feedback.
fr: Merci pour vos retours.

en: form
fr: formulaire

en: forms
fr: formulaires

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: Display on
fr: Afficher sur

en: Education
fr: Éducation

en: And
fr: Et

en: Broken
fr: Brisé

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: User IDs
fr: Identifiants (IDs) d'utilisateur

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Author information
fr: Informations sur l'auteur

en: Default challenge type
fr: Type de défi par défaut

en: Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec une espace et ne pas inclure le point initial.

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Text format
fr: Format de texte

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: Related
fr: Associé

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Degree
fr: Diplôme

en: Edit element
fr: Modifier l'élément

en: Delete element
fr: Supprimer un élément

en: Add element
fr: Ajouter un élément

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Marital status
fr: Statut marital

en: Form display
fr: Affichage du formulaire

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Unchecked
fr: Décoché

en: Default email subject
fr: Objet par défaut du courriel

en: Preview button
fr: Bouton d'aperçu

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: Enter value
fr: Saisir la valeur

en: Randomize questions
fr: Mélanger les questions

en: Language select
fr: Sélection de la langue

en: Form validation
fr: Validation du formulaire

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Email from address
fr: Adresse de l'expéditeur du courriel

en: Starred
fr: Épinglé

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Custom settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Request data
fr: Données de la requête

en: From email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Status message
fr: Message d'état

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Other description
fr: Autre description

en: Other...
fr: Autre...

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Allow your users to save and finish the form later.
fr: Permettre aux utilisateurs d'enregistrer et de compléter le formulaire ultérieurement.

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: draft
fr: ébauche

en: Add form
fr: Ajouter un formulaire

en: Data name
fr: Nom de la donnée

en: %module module installed.
fr: Module %module installé.

en: Wrapper
fr: Enveloppe (wrapper)

en: Autocomplete settings
fr: Paramètres d'autocomplétion

en: Video display
fr: Affichage vidéo

en: Submitter
fr: Auteur

en: Altered
fr: Modifié

en: Modern
fr: Moderne

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Current page
fr: Page courante

en: Confirm email
fr: Confirmer l'adresse de courriel

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: Other type
fr: Autre type

en: Delete URL
fr: URL de suppression

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Time settings
fr: Paramètres de l'heure

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Job Application
fr: Candidature à un poste

en: Title display
fr: Affichage du titre

en: Delete data
fr: Supprimer les données

en: Custom tags
fr: Balises personnalisées

en: Dark
fr: Sombre

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Watch video
fr: Voir la vidéo

en: Update @title
fr: Mettre à jour @title

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Message ID
fr: Identifiant (ID) du message

en: Managed file
fr: Fichier géré

en: Password confirm
fr: Confirmer le mot de passe

en: Star
fr: Étoile

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: One column
fr: Une colonne

en: Wizard
fr: Assistant

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Batch settings
fr: Paramètres de traitement par lot

en: Third party
fr: Tierce partie

en: Industry
fr: Secteur

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: External Libraries
fr: Bibliothèques externes

en: Post type
fr: Type de contribution

en: Date/time settings
fr: Paramètres de date/heure

en: Text format settings
fr: Paramètres de format de texte

en: HTML Table
fr: Tableau HTML

en: Item weight
fr: Poids de l'élément

en: Add email
fr: Ajouter un courriel

en: Element name
fr: Nom de l'élément

en: Protect all forms with Honeypot
fr: Protéger tous les formulaires avec Honeypot

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
fr: Réduit la soumission de pourriel via les formulaires en utilisant la méthode du "pot de miel" (honeypot).

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour collecter les suggestions d'autocomplétion.

en: Time element
fr: Élément de temps

en: Custom properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Checked
fr: Vérifié

en: Three columns
fr: Trois colonnes

en: Email from name
fr: Nom de l'expéditeur du courriel

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Other title
fr: Autre titre

en: Response status code
fr: Code de statut de la réponse

en: Country codes
fr: Codes pays

en: Draft settings
fr: Paramètres de brouillon

en: Is this a draft of the submission?
fr: Est-ce un brouillon de la soumission ?

en: answers
fr: réponses

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: Delete form
fr: Supprimer le formulaire

en: Rating settings
fr: Paramètres de notation

en: Update data
fr: Mettre à jour les données

en: @title settings
fr: Paramètres de @title

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Message content
fr: Contenu du message

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: Class hierarchy
fr: Hiérarchie de classe

en: The credit card number is not valid.
fr: Le numéro de carte de crédit n'est pas valide.

en: Save elements
fr: Enregistrer les éléments

en: Wizard page
fr: Page d'assistant

en: Add layout
fr: Ajouter une mise en page

en: External link
fr: Lien externe

en: Download options
fr: Options de téléchargement

en: Formatted Address
fr: Adresse mise en forme

en: Filled
fr: Rempli

en: Processed text
fr: Texte traité

en: Form status
fr: Statut du formulaire

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: Color swatch
fr: Pastille de couleur

en: Select other
fr: Autre sélection

en: Request URL
fr: URL de la requête

en: Source entity
fr: Entité source

en: Add handler
fr: Ajouter un gestionnaire

en: Signature format
fr: Format de signature

en: Wrapper CSS classes
fr: Classes CSS de l'enveloppe

en: Column header format
fr: Format d'en-tête de colonne

en: AM/PM
fr: Matin/Après-Midi

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Soft
fr: Doux

en: Update URL
fr: URL de mise à jour

en: Exporting submissions
fr: Exportation des soumissions

en: Creating export file
fr: Création du fichier d'export

en: The export file could not be created because an error occurred.
fr: Le fichier d'export n'a pu être créé car une erreur s'est produite.

en: Exported @count of @total submissions...
fr: @count soumissions exportées sur @total...

en: Drafts only
fr: Brouillons uniquement

en: Page @start of @end
fr: Page @start sur @end

en: Filter submissions
fr: Filtrer les soumissions

en: CAPTCHA settings
fr: Paramètres du CAPTCHA

en: Configuration management
fr: Gestionnaire de configuration

en: Hide help
fr: Cacher l'aide

en: submission
fr: soumission

en: Custom data
fr: Données personnalisées

en: Previous page button label
fr: Étiquette du bouton de page précédente

en: Enable preview page
fr: Activer la page de récapitulatif

en: Add a page for previewing the form before submitting.
fr: Ajoute une page d'aperçu des réponses avant la soumission du formulaire.

en: Preview button label
fr: Étiquette du bouton d'aperçu

en: Thank you for subscribing.
fr: Merci de votre inscription.

en: Confirmation type
fr: Type de confirmation

en: Next submission number
fr: Prochain numéro de soumission

en: The value of the next submission number. This is usually 1 when you start and will go up with each form submission.
fr: La valeur du prochain numéro de soumission. Cette valeur est initialement définie à 1 et est incrémentée à chaque soumission.

en: Value is
fr: La valeur est

en: Library settings
fr: Paramètres de la bibliothèque

en: Entity reference settings
fr: Paramètres d'Entity reference

en: The default value of the field identified by its key.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé.

en: element
fr: élément

en: if
fr: si

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Weight for @label
fr: Poids de @label

en: form only
fr: formulaire uniquement

en: Autofocus
fr: Focus automatique

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: Entity reference selection settings
fr: Paramètres de sélection de référence à une entité

en: Date completed
fr: Date de complétion

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
fr: Un formulaire partiellement complété a été trouvé. Veuillez compléter les portions restantes.

en: Confidential submissions
fr: Soumissions confidentielles

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
fr: Les soumissions confidentielles n'ont pas d'adresse IP enregistrée et doivent être soumises lors de la déconnexion.

en: Submission state
fr: État de la soumission

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: La longueur de @name ne doit pas dépasser %max caractères, mais elle est actuellement de %length caractères.

en: Clear submissions
fr: Effacer les soumissions

en: Clearing submission data
fr: Effacement des données de soumission

en: The submissions could not be cleared because an error occurred.
fr: Les soumissions ne peuvent pas être effacées car une erreur s'est produite.

en: Entity reference options
fr: Options de référence d'entité

en: %title is not valid.
fr: %title n'est pas valide.

en: Entity select
fr: Entité par liste déroulante

en: A secure token used to look up a submission.
fr: Un jeton sécurisé utilisé pour rechercher une soumission.

en: Add options
fr: Ajouter des options

en: Emails / Handlers
fr: Courriels / Gestionnaires (Handlers)

en: Data (YAML)
fr: Données (YAML)

en: Form default settings
fr: Paramètres par défaut de formulaire

en: Email default settings
fr: Paramètres par défaut de courriel

en: Results disabled
fr: Résultats désactivés

en: Email to address
fr: Envoyer par courriel à l'adresse

en: Confirmation settings
fr: Paramètres de confirmation

en: URL (redirects to a custom path or URL)
fr: URL (redirige vers un chemin ou une URL personnalisée)

en: Submission updated in %form.
fr: Soumission mise à jour pour %form.

en: New submission added to %form.
fr: Nouvelle soumission ajoutée à %form.

en: Submitted to
fr: Soumettre à

en: Back to form
fr: Retour au formulaire

en: Unable to load @entity_type:@entity_id
fr: Impossible de charger @entity_type : @entity_id

en: %title options are not valid. @message
fr: Les options %title ne sont pas valides. @message

en: Submission UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID) de la soumission

en: Submission URI
fr: URI de la soumission

en: Remote IP address
fr: Adresse IP distante

en: Submitted to: Entity ID
fr: Soumis à : Identifiant (ID) d'entité

en: Enable the %name handler.
fr: Activer le gestionnaire (handler) %name.

en: A unique name for this handler instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
fr: Un nom unique pour cette instance de gestionnaire (handler). Doit être alphanumérique et séparé par des tirets bas.

en: Format options
fr: Options de mise en forme

en: Delimiter text format
fr: Format du délimiteur de texte

en: Select menu, radio buttons, and checkboxes options
fr: Options des menus déroulants, boutons radio et cases à cocher.

en: Option labels, the human-readable value (label)
fr: Étiquettes d'option, la valeur lisible (étiquette)

en: Option values, the raw value stored in the database (key)
fr: Valeurs d'option, la valeur brute enregistrée dans la base de données (clé)

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer @submission_total @submissions sur @form_total @forms ?

en: Send from
fr: Envoyer depuis

en: %subject sent to %to_mail from %from_name [%from_mail].
fr: %subject envoyé à %to_mail de %from_name [%from_mail].

en: Country names
fr: Noms des pays

en: State codes
fr: Codes des États

en: State names
fr: Noms des États

en: State/Province codes
fr: Codes des États et provinces

en: State/Province names
fr: Noms des États et provinces

en: Default preview message
fr: Message par défaut du récapitulatif

en: Test types
fr: Types de tests

en: Test names
fr: Noms des tests

en: Defaults to: %value
fr: Par défaut : %value

en: The text for the button that will proceed to the preview page.
fr: Le texte du bouton qui amènera à la page de récapitulatif.

en: The text for the button to go backwards from the preview page.
fr: Le texte pour le bouton qui permet de revenir de la page de récapitulatif.

en: A message to be displayed on the preview page.
fr: Un message à afficher sur la page de récapitulatif.

en: Submitted to: Entity title
fr: Soumis à : Titre d'entité

en: Submitted to: Entity URL
fr: Soumis à : URL d'entité

en: Default preview button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de récapitulatif

en: Column options
fr: Options de colonne

en: The selected columns will be included in the export.
fr: Les colonnes sélectionnées seront incluses dans l'export.

en: Number of submissions
fr: Nombre de soumissions

en: Date list
fr: Liste de dates

en: Entity autocomplete
fr: Autocomplétion d'entité

en: Default base path
fr: Chemin de base par défaut

en: Default form exception message
fr: Message d'exception de formulaire par défaut

en: Default draft button label
fr: Étiquette par défaut du bouton brouillon

en: Default draft save message
fr: Message par défaut de la sauvegarde du brouillon

en: Default draft load message
fr: Message par défaut du chargement du brouillon

en: Default confirmation message
fr: Message par défaut de conformation

en: Default limit total message
fr: Message par défaut de limite totale

en: Default limit user message
fr: Message par défaut de la limite utilisateur

en: Enable page
fr: Activer la page

en: Page submit URL alias
fr: Alias d'URL de la page de soumission

en: Page confirm URL alias
fr: Alias d'URL de la page de confirmation

en: Form closed message
fr: Message de formulaire fermé

en: Form exception message
fr: Message d'exception de formulaire

en: Limit total submissions
fr: Limiter le nombre total de soumissions

en: Limit total message
fr: Message de limite totale atteinte de soumissions

en: Limit user submissions
fr: Limiter le nombre de soumissions par utilisateur

en: Limit user message
fr: Message de limite de soumissions atteinte par utilisateur

en: Draft saved message
fr: Message de brouillon enregistré

en: Message to be displayed when a draft is saved.
fr: Message à afficher quand un brouillon est enregistré.

en: Draft loaded message
fr: Message de brouillon chargé

en: Message to be displayed when a draft is loaded.
fr: Message à afficher quand un brouillon est chargé.

en: Is draft
fr: Est un brouillon

en: The submission language code.
fr: Le code de langue de la soumission.

en: Default closed message
fr: Message par défaut de formulaire fermé

en: Default submit button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de soumission

en: Completed and draft submissions
fr: Soumissions terminées et brouillons

en: Completed submissions only
fr: Soumissions terminées seulement

en: Number of submissions?
fr: Nombre de soumissions ?

en: Deleted existing submissions.
fr: Soumissions existantes supprimées.

en: 1 submissions created. | Finished creating @count submissions
fr[0]: 1 soumission créée.
fr[1]: Création de @count soumissions terminée.

en: Default maximum upload size
fr: Taille par défaut du transfert maximum

en: Batch export size
fr: Taille des lots d'export

en: Batch update size
fr: Taille des lots de mise à jour

en: Batch delete size
fr: Taille des lots de suppression

en: Automatically save as draft when previewing and when there are validation errors.
fr: Enregistrer automatiquement comme brouillon lorsque la page de récapitulatif comporte des erreurs de validation.

en: Enter a <a href=":form_api_href">Form API (FAPI)</a> and/or a <a href=":render_api_href">Render Array</a> as <a href=":yaml_href">YAML</a>.
fr: Saisir une <a href=":form_api_href">API de formulaire (FAPI)</a> et/ou un <a href=":render_api_href">tableau de rendu</a> en <a href=":yaml_href">YAML</a>.

en: To email
fr: Courriel du destinataire

en: Default submission data
fr: Données de soumission par défaut

en: No messages are available.
fr: Aucun message n'est disponible.

en: Resend message
fr: Renvoyer le message

en: Successfully re-sent %label.
fr: %label renvoyé avec succès.

en: No more submissions are permitted.
fr: Vous avez dépassé la limite de soumission du formulaire.

en: Thank you for applying.
fr: Merci pour votre soumission.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
fr: Sunday: Dimanche
    Monday: Lundi
    Tuesday: Mardi
    Wednesday: Mercredi
    Thursday: Jeudi
    Friday: Vendredi
    Saturday: Samedi

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: Californie
    NC: Caroline du Nord
    SC: Caroline du Sud
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    ND: Dakota du Nord
    SD: Dakota du Sud
    DE: Delaware
    FL: Floride
    GA: Géorgie
    HI: Hawaï
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: New Hampshire
    NJ: New Jersey
    NM: Nouveau-Mexique
    NY: New York
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvanie
    RI: Rhode Island
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginie
    WV: Virginie-Occidentale
    WA: Washington
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
fr: Alabama : Alabama
    Alaska : Alaska
    Arizona : Arizona
    Arkansas : Arkansas
    California : Californie
    'North Carolina' : Caroline du Nord
    'South Carolina' : Caroline du Sud
    Colorado : Colorado
    Connecticut : Connecticut
    'North Dakota' : Dakota du Nord
    'South Dakota' : Dakota du Sud
    Delaware : Delaware
    Florida : Floride
    Georgia : Géorgie
    Hawaii : Hawaï
    Idaho : Idaho
    Illinois : Illinois
    Indiana : Indiana
    Iowa : Iowa
    Kansas : Kansas
    Kentucky : Kentucky
    Louisiana : Louisiane
    Maine : Maine
    Maryland : Maryland
    Massachusetts : Massachusetts
    Michigan : Michigan
    Minnesota : Minnesota
    Mississippi : Mississippi
    Missouri : Missouri
    Montana : Montana
    Nebraska : Nebraska
    Nevada : Nevada
    'New Hampshire' : New Hampshire
    'New Jersey' : New Jersey
    'New Mexico' : Nouveau-Mexique
    'New York' : New York
    Ohio : Ohio
    Oklahoma : Oklahoma
    Oregon : Oregon
    Pennsylvania : Pennsylvanie
    'Rhode Island' : Rhode Island
    Tennessee : Tennessee
    Texas : Texas
    Utah : Utah
    Vermont : Vermont
    Virginia : Virginie
    'West Virginia' : Virginie-Occidentale
    Washington : Washington
    Wisconsin : Wisconsin
    Wyoming : Wyoming

en: Miss: Miss
    Ms: Ms
    Mr: Mr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr
fr: Miss : Mlle
    Ms : Mme
    Mr : M.
    Mrs : Mme
    Dr : Dr

en: Yes: Yes
    No: No
fr: Oui: Oui
    Non: Non

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Consulter le <a href="http://php.net/manual/function.date.php">manuel PHP</a> pour les options disponibles.

en: Use CDN
fr: Utiliser le réseau de diffusion de contenu (CDN)

en: Filename: %file
fr: Nom du fichier : %file

en: Default email body (Plain text)
fr: Corps par défaut du courriel (Texte brut)

en: Default email body (HTML)
fr: Corps par défaut du courriel (HTML)

en: Sends the message as plain text or HTML, using PHP's native mail() function.
fr: Envoie le message en texte brut ou en HTML, en utilisant la fonction native mail() de PHP.

en: Body default value (@format)
fr: Valeur par défaut du corps (@format)

en: Send email as HTML
fr: Envoyer le courriel en HTML

en: Debugging is enabled
fr: Le débogage est activé

en: Settings:
fr: Paramètres :

en: Format default settings
fr: Paramètres par défaut de format

en: Export default settings
fr: Paramètres par défaut de l'export

en: Options item format
fr: Format de l'option

en: Entity reference format
fr: Format de référence d'entité

en: Title / Description
fr: Titre / Description

en: The download settings have been saved.
fr: Les paramètres de téléchargement ont été enregistrés.

en: Label (ID)
fr: Étiquette (ID)

en: Obscured
fr: Obscurci

en: Protect %label with Honeypot
fr: Protéger %label avec Honeypot

en: Add time restriction to %label
fr: Ajouter une restriction temporelle à %label

en: Default form confidential message
fr: Message de confidentialité de formulaire par défaut

en: Default wizard previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page précédente de l'assistant

en: Default wizard next page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page suivante de l'assistant

en: Default preview previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton page précédente lors du récapitulatif

en: Form confidential
fr: Formulaire confidentiel

en: Form confidential message
fr: Message de formulaire confidentiel

en: Wizard settings
fr: Paramètres de l'assistant

en: Automatically save as draft when paging, previewing, and when there are validation errors.
fr: Sauvegarder automatiquement comme brouillon lors d'une pagination ou du récapitulatif et lorsqu'il y a des erreurs de validation.

en: Default confidential message
fr: Message par défaut des formulaires confidentiels

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fr: Ce formulaire est confidentiel. Vous devez vous <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">déconnecter</a> pour l'utiliser.

en: Example: Wizard
fr: Exemple : Assistant

en: Integrated by
fr: Intégré par

en: Additional elements
fr: Éléments supplémentaires

en: Enter other...
fr: Saisir un autre…

en: The specified email addresses do not match.
fr: Les courriels spécifiés ne correspondent pas.

en: Reset settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: The download settings have been reset.
fr: Les paramètres de téléchargement ont été réinitialisés.

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
fr: 1: Pas du tout d'accord
    2: Pas d'accord
    3: Ni en désaccord ni d'accord
    4: D'accord
    5: Tout à fait d'accord

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
fr: 1: Pas du tout important
    2: Pas Important
    3: Peu ou pas important
    4: Important
    5: Très important

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
fr: 1: Très insatisfait
    2: Insatisfait
    3: Neutre
    4: Satisfait
    5: Très satisfait

en: Likert: Would You
fr: Likert : Le feriez-vous

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
fr: 1: Absolument pas
    2: Probablement pas
    3: Pas sûr
    4: Probablement
    5: Absolument

en: Show wizard progress bar
fr: Afficher la barre de progression de l'assistant

en: Show wizard progress pages
fr: Afficher les pages de progression de l'assistant

en: Show wizard progress percentage
fr: Afficher un pourcentage de la progression de l'assistant

en: Answers format
fr: Format des réponses

en: Answer labels, the human-readable value (label)
fr: Étiquettes de réponse, la valeur lisible (étiquette)

en: Default wizard start label
fr: Étiquette par défaut du bouton démarrer de l'assistant

en: Wizard start label
fr: Étiquette de début de l'assistant

en: Include confirmation page in progress
fr: Inclure la page de confirmation dans la progression

en: CodeMirror settings
fr: Paramètres de CodeMirror

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe

en: Elements (YAML)
fr: Eléments (YAML)

en: Form prepopulate elements
fr: Éléments de formulaire pré-remplis

en: There are no submissions that need to be deleted.
fr: Il n'y a aucune soumission nécessitant d'être supprimée.

en: @total YAML file(s) tidied.
fr: @total fichier(s) YAML nettoyé(s).

en: No YAML files needed to be tidied.
fr: Aucun fichier YAML n'a besoin d'être nettoyé.

en: Parent %parent_key does not exist.
fr: Le parent %parent_key n'existe pas.

en: Basic elements
fr: Eléments de base

en: Test %type element
fr: Élément de test %type

en: Element test
fr: Élément test

en: HTML markup
fr: Balisage HTML

en: Determines the placement of the title.
fr: Détermine l'emplacement du titre.

en: Specifies the legal number intervals.
fr: Spécifie les intervalles de nombres légaux.

en: Empty option label
fr: Étiquette d'option vide

en: Empty option value
fr: Valeur d'option vide

en: Submission display
fr: Affichage de la soumission

en: Elements are required
fr: Des éléments sont requis

en: Elements are not valid. @message
fr: Des éléments ne sont pas valides. @message

en: Elements are not valid. YAML must contain an associative array of elements.
fr: Des éléments ne sont pas valides. YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.

en: Hide this element by setting its <code>'#access'</code> property to <code>false</code>.
fr: Cacher cet élément en définissant sa propriété <code>'#access'</code> à <code>false</code>.

en: Filter by title, description, or elements
fr: Filtrer par titre, description ou éléments

en: Element titles (label)
fr: Titres de l'élément (étiquette)

en: API Docs
fr: Documentation de l'API

en: YAML must contain an associative array of elements.
fr: Le code YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.

en: Please select <a href=":href">predefined @type</a> or enter custom @type.
fr: Veuillez sélectionner un <a href=":href">@type prédéfini</a> ou saisir un @type personnalisé.

en: No elements are available.
fr: Aucun élément n'est disponible.

en: Date type/Element type
fr: Type de date / d'élément

en: %title elements are not valid. @message
fr: Les éléments %title ne sont pas valides. @message

en: Test data by element type
fr: Données de test par type d'élément

en: Invalid number of submissions: @num
fr: Nombre de soumissions invalide : @num

en: Advanced elements
fr: Éléments avancés

en: Date/time elements
fr: Éléments date/heure

en: - Select a target type -
fr: - Sélectionner un type cible -

en: Enter the max file size a user may upload.
fr: Saisir la taille maximale du fichier qu'un utilisateur peut transférer.

en: Likert settings
fr: Paramètres Likert

en: Markup settings
fr: Paramètres de balisage

en: Select an element
fr: Sélectionner un élément

en: Duplicate element
fr: Dupliquer l'élément

en: Test element
fr: Tester l'élément

en: Filter by element name
fr: Filtrer par nom d'élément

en: No element available.
fr: Aucun élément disponible.

en: Duplicate @title element
fr: Dupliquer l'élément @title

en: Edit @title element
fr: Modifier l'élément @title

en: CIV Number
fr: Numéro CIV

en: (9 = numeric; a = alphabetical; * = alphanumeric)
fr: (9 = numérique ; a = alphabétique ; * = alphanumérique)

en: @title title
fr: Titre @title

en: Element options
fr: Options de l'élément

en: Multiple email addresses may be separated by commas.
fr: Les courriels multiples peuvent être séparés par des virgules.

en: Cc:
fr: Cc :

en: Entity limit total submissions
fr: Limite totale de soumissions d'entité

en: Entity limit user submissions
fr: Limite de soumissions par utilisateur d'entité

en: Entity type is required when entity id is specified.
fr: Le type de l'entité est requis quand l'identifiant (ID) d'entité est spécifié.

en: Entity id is required when entity type is specified.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité est requis quand le type d'entité est spécifié.

en: %title has been @action.
fr: %title a été @action.

en: Select the entity type and then enter the entity id.
fr: Sélectionner le type d'entité et saisir l'identifiant (ID) de l'entité.

en: Element settings
fr: Paramètres de l'élément

en: Generic element
fr: Élément générique

en: Duplicate '@label' form
fr: Dupliquer le formulaire '@label'

en: All [@total]
fr: Tous les [@total]

en: Open [@total]
fr: Ouvrir les [@total]

en: Closed [@total]
fr: [@total] fermés

en: Starred [@total]
fr: Épinglé [@total]

en: Unstarred [@total]
fr: Non épinglé [@total]

en: Administrative notes
fr: Notes administratives

en: Enter notes about this submission. These notes are only visible to submission administrators.
fr: Saisir des notes sur cette soumission. Ces notes sont visibles uniquement par les administrateurs de soumission.

en: Submission @sid notes saved.
fr: Notes pour la soumission @sid enregistrées.

en: Filter by submitted data and/or notes
fr: Filtrer par données soumises et/ou notes

en: Header (YAML)
fr: Entête (YAML)

en: Text to display when no rows are present.
fr: Texte à afficher quand aucune ligne n'est présente.

en: Pattern %pattern is not a valid regular expression.
fr: Le motif %pattern n'est pas une expression rationnelle valide.

en: Customize table
fr: Personnaliser le tableau

en: Disable dialogs
fr: Désactiver les dialogues

en: Filter templates
fr: Filtrer les gabarits

en: Starred/flagged submissions
fr: Soumissions épinglées/signalées

en: At least once column is required
fr: Au moins une colonne est requise

en: Input masks
fr: Masques de saisie

en: Select a handler
fr: Sélectionner un gestionnaire (handler)

en: Save details open/close state
fr: Enregistrer l'état ouvert/fermé des détails

en: Save handlers
fr: Enregistrer les gestionnaires

en: Filter by handler name
fr: Filtrer par nom de gestionnaire (handler)

en: Enter a part of the handler name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du gestionnaire (handler) avec lequel filtrer.

en: No handler available.
fr: Aucun gestionnaire disponible.

en: Add @label handler
fr: Ajouter le gestionnaire (handler) @label

en: Edit @label handler
fr: Modifier le gestionnaire (handler) @label

en: order.
fr: tri.

en: Ascending (ASC)
fr: Ascendant (ASC)

en: Descending (DESC)
fr: Descendant (DESC)

en: Use as default configuration
fr: Utiliser comme configuration par défaut

en: Presolve the CAPTCHA and always shows it. This is useful for debugging and preview CAPTCHA integration.
fr: Pré-résoudre le CAPTCHA et toujours l'afficher. Utile pour le débogage et l'aperçu de l'intégration du CAPTCHA.

en: @title description
fr: Description de @title

en: Disable client-side validation
fr: Désactiver la validation côté client

en: Client-side validation is disabled for all forms.
fr: La validation côté client est désactivée pour tous les formulaires.

en: Default title display
fr: Affichage du titre par défaut

en: Description display
fr: Affichage de la description

en: Message to be shown upon successful submission.
fr: Message à afficher à la suite d'une soumission valide.

en: Option value
fr: Valeur de l'option

en: Enter text
fr: Saisir le texte

en: Default description display
fr: Affichage par défaut de la description

en: Side by side
fr: Côte à côte

en: Other size
fr: Autre taille

en: Email confirm title
fr: Titre de confirmation de courriel

en: Star size
fr: Taille de l'étoile

en: Small (@size)
fr: Petit (@size)

en: Medium (@size)
fr: Moyen (@size)

en: Large (@size)
fr: Grand (@size)

en: Sign above
fr: Signer au-dessus

en: not signed
fr: non signé

en: singed
fr: signé

en: signed
fr: signé

en: Signature options
fr: Options de signature

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
fr: Single: Célibataire
    Married: Marié
    Divorced: Divorcé
    Widowed: Veuf(ve)

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
fr: January: Janvier
    February: Février
    March: Mars
    April: Avril
    May: Mai
    June: Juin
    July: Juillet
    August: Août
    September: Septembre
    October: Octobre
    November: Novembre
    December: Décembre

en: Tokens related to the currently authenticated user.
fr: Jetons relatifs à l'utilisateur courant.

en: Disable HTML editor
fr: Désactiver l'éditeur HTML

en: Previewing @title template
fr: Aperçu du gabarit @title

en: Select new element type
fr: Sélectionner le nouveau type d'élement

en: HTML tags: Includes only @html_tags.
fr: Balises HTML : inclut seulement @html_tags.

en: Enter multiple tags delimited using spaces
fr: Saisir plusieurs balises délimitées par des espaces

en: Element CSS classes
fr: Classes CSS de l'élément

en: Form prepopulate source entity
fr: Entité source de pré-remplissage du formulaire

en: Created @destination
fr: @destination créé

en: Flexbox item
fr: Élément flexbox

en: Learn more about using <a href=":href">flexbox layouts</a>.
fr: En savoir plus sur l'utilisation des <a href=":href">mises en page flexbox</a>.

en: 0 (none)
fr: 0 (aucun)

en: Apply custom styles to the element's wrapper around both the field and its label.
fr: Appliquer des styles personnalisés à l'enveloppe de l'élément, englobant le champ et son étiquette.

en: custom...
fr: personnalisé…

en: Choose whether to show the element label or element key in each column header.
fr: Choisir s'il faut afficher l'étiquette de l'élément ou la clé de l'élément dans chaque entête de colonne.

en: Element keys (key)
fr: Clés de l'élément (clé)

en: A list of classes that will be provided in the "Wrapper CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans la liste déroulante "Classes CSS de l'enveloppe". Saisir une ou plusieurs classes sur chaque ligne. Ces styles doivent être définis dans les CSS de votre thème.

en: A list of classes that will be provided in the "Element CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans la liste déroulante "Classes CSS de l'élément". Saisir une ou plusieurs classes sur chaque ligne. Ces styles doivent être définis dans les CSS de votre thème.

en: Raw values, the raw value stored in the database (raw)
fr: Valeurs brutes, la valeur brute enregistrée dans la base de données (brut)

en: The customized table has been saved.
fr: Le tableau personnalisé a été enregistré.

en: The customized table has been reset.
fr: Le tableau personnalisé a été réinitialisé.

en: Hexadecimal color
fr: Couleur hexadécimale

en: Flexbox settings
fr: Paramètres de Flexbox

en: Align items
fr: Aligner les éléments

en: Top (flex-start)
fr: Haut (flex-start)

en: Bottom (flex-end)
fr: Bas (flex-end)

en: Center (center)
fr: Centre (center)

en: CC email
fr: Copie du courriel

en: BCC email
fr: Copie cachée du courriel

en: Ethnicity
fr: Ethnicité

en: Other elements
fr: Autres éléments

en: Conditional logic
fr: Logique conditionnelle

en: <a href=":submissions_href">View your previous submissions</a>.
fr: <a href=":submissions_href">Voir vos soumissions précédentes</a>.

en: Column header label delimiter
fr: Délimiteur d'étiquette d'en-tête personnalisé

en: Column header key delimiter
fr: Clé du séparateur de colonnes d'entête

en: Element info
fr: Information sur l'élément

en: Add another state
fr: Ajouter un autre état

en: Conditional logic (Form API #states) is not an array.
fr: La logique conditionnelle (#states de l'API Form) n'est pas un tableau.

en: Options elements
fr: Éléments d'options

en: %name must be a valid date.
fr: %name doit être une date valide.

en: @title days
fr: @title jours

en: @title months
fr: @title mois

en: @title years
fr: @title ans

en: @title hours
fr: @title heures

en: @title seconds
fr: @title secondes

en: @title am/pm
fr: @title matin/après midi

en: Date list settings
fr: Paramètres des listes de dates

en: Composite elements
fr: Éléments composites

en: Use Flexbox
fr: Utiliser Flexbox

en: Entity checkboxes
fr: Entité par cases à cocher

en: Entity radios
fr: Entité par bouton radio

en: Flexbox layout
fr: Mise en page Flexbox

en: Display collapse/expand all details link
fr: Afficher un lien déplier / replier tous les détails

en: Allow updates using token
fr: Autoriser les mises à jour par jeton

en: Submission Update
fr: Mise à jour de la soumission

en: Default Google Maps API key
fr: Clé API Google Maps par défaut

en: Submission number
fr: Numéro de la soumission

en: The @title is not valid.
fr: Le @title n'est pas valide.

en: all forms
fr: tous les formulaires

en: Private file system is set.
fr: Le système de fichier privé est défini.

en: Private file system is not set.
fr: Le système de fichier privé n'est pas défini.

en: This must be changed in <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. For more information see: <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>
fr: Doit être modifié dans <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. Pour plus d'information, consulter : <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>

en: Exporters
fr: Exportateurs

en: Allow files to be uploaded to public file system.
fr: Autoriser les fichiers à être transférés dans le système de fichiers publiques.

en: Results exporter
fr: Exportateur de résultats

en: Ignore disabled results warning
fr: Ignorer les avertissements de résultats désactivés

en: Remote Post
fr: Envoi distant

en: Exporter settings
fr: Paramètres de l'exportateur

en: Options %label have been reset.
fr: Les options %label ont été réinitialisées.

en: Options %label saved.
fr: Options %label enregistrées.

en: Options @label have been reset.
fr: Les options @label ont été réinitialisées.

en: Options @label saved.
fr: Options @label enregistrées.

en: Header options
fr: Options d'entête

en: Download export file
fr: Télécharger le fichier d'export

en: Download uploaded files
fr: Télécharger les fichiers transférés

en: %name must be a valid time.
fr: %name doit être une heure valide.

en: Options %id do not exist.
fr: Les options %id n'existent pas.

en: Date format is only applicable for browsers that do not have support for the HTML5 date element. Browsers that support the HTML5 date element will display the date using the user's preferred format.
fr: Le format de date est applicable uniquement aux navigateurs ne prenant pas en charge l'élément date de HTML5. Les navigateurs prenant en charge l'élément date de HTML5 afficheront la date en utilisant les préférences de l'utilisateur.

en: Enter date format using <a href="http://php.net/manual/en/function.date.php">Date Input Format</a>.
fr: Saisir le format de date en utilisant <a href="http://php.net/manual/fr/function.date.php">Formater une date/heure locale</a>.

en: For more information see: <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>
fr: Pour plus d'informations : <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>

en: Exports results as delimited text file.
fr: Exporte les résultats dans un fichier texte délimité.

en: Open HTML table in Excel
fr: Ouvrir le tableau HTML avec Excel

en: Exports results as an HTML table.
fr: Exporte les résultats dans un tableau HTML.

en: Remote post successful!
fr: Envoi distant réussi !

en: Remote post
fr: Envoi distant

en: Excluded types
fr: Types exclus

en: File upload default settings
fr: Paramètres par défaut de l'envoi de fichier

en: Default allowed managed file extensions
fr: Extensions autorisées de fichier géré par défaut

en: Default allowed image file extensions
fr: Extensions de fichier image autorisées par défaut

en: Default allowed video file extensions
fr: Extensions de fichier vidéo autorisées par défaut

en: Default allowed audio file extensions
fr: Extensions de fichier audio autorisées par défaut

en: Default allowed document file extensions
fr: Extensions de fichier document autorisées par défaut

en: Render array
fr: Tableau de rendu

en: Below is the element's final render array.
fr: Le tableau de rendu final de l'élément se trouve ci-dessous.

en: Default allowed @title extensions
fr: Extensions @title autorisées par défaut

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application. Ranking will be included for sortable option elements.
fr: Des options distinctes conviennent mieux pour créer des rapports, des graphiques et des statistiques dans un tableur. Le classement sera inclus pour les éléments d'option triables.

en: Processed text element can not be opened within a modal. Please see <a href="https://www.drupal.org/node/2741877">Issue #2741877: Nested modals don't work</a>.
fr: Un élément texte traité ne peut pas être ouvert dans une modale. Veuillez consulter <a href="https://www.drupal.org/node/2741877">Ticket #2741877 : Les modales imbriquées ne fonctionnent pas</a>.

en: HTML5 Audio player (MP3 only)
fr: Lecteur audio HTML5 (MP3 seulement)

en: Document file
fr: Fichier document

en: Allow N/A answer
fr: Autoriser la réponse N/A

en: N/A answer value
fr: Valeur de la réponse N/A

en: Table sort
fr: Tri de tableau

en: HTML5 Video player (MP4 only)
fr: Lecteur vidéo HTML5 (MP4 uniquement)

en: JSON documents
fr: Documents JSON

en: Exports results as JSON documents.
fr: Exporte les résultats dans des documents JSON.

en: YAML documents
fr: Documents YAML

en: Exports results as YAML documents.
fr: Exporte les résultats dans des documents YAML.

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
fr: 1: Faible
    2: Juste
    3: Bonne
    4: Très bonne
    5: Excellente

en: Form CSS classes
fr: Classes CSS du formulaire

en: Please note that comments are not supported and will be removed.
fr: Veuillez noter que les commentaires ne sont pas pris en charge et seront retirés.

en: Form attributes
fr: Attributs du formulaire

en: Element properties
fr: Propriétés d'élement

en: A list of classes that will be provided in the "Form CSS classes" dropdown. Enter one or more classes on each line. These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste de classes fournies dans la liste déroulante "Classes CSS du formulaire". Saisir une ou plusieurs classe sur chaque ligne. Ces styles devraient être définis dans les CSS de votre thème.

en: Body custom value (@format)
fr: Valeur personnalisée du corps (@format)

en: Provided by the @module module.
fr: Fourni par le module @module.

en: Unable to determine email module and/or provider
fr: Impossible de déterminer le module et/ou le fournisseur de courriel

en: Warn users about unsaved changes
fr: Avertir les utilisateurs des modifications non sauvegardées

en: Disable back button
fr: Désactiver le bouton de retour

en: Changes you made may not be saved.
fr: Les modifications que vous avez apportées peuvent ne pas être enregistrées.

en: Press OK to leave this page or Cancel to stay.
fr: Appuyer sur OK pour quitter cette page ou Annuler pour rester.

en: Adds clientside validation to forms.
fr: Ajoute une validation côté client aux formulaires.

en: Provides Symfony (form) Validators for Drupal 8.
fr: Fournit des validateurs Symfony (formulaire) pour Drupal 8.

en: Posts form submissions to MailChimp list.
fr: Envoyer les soumissions du formulaire à la liste Mailchimp

en: Posts form submissions into a Drupal queue.
fr: Envoyer les soumissions du formulaire vers une queue Drupal

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

en: Back button is disabled for all forms.
fr: Le bouton retour est désactivé pour tous les formulaires.

en: If checked, the <a href=":href">novalidate</a> attribute, which disables client-side validation, will be added to this form.
fr: Si cochée, l'attribut <a href=":href"> novalidate </a>, qui désactive la validation côté client, sera ajouté à ce formulaire.

en: POST (Default)
fr: POST (Défaut)

en: Code Mirror is a versatile text editor implemented in JavaScript for the browser.
fr: Code Mirror est un éditeur de texte polyvalent implémenté en JavaScript pour le navigateur.

en: Geocomple is an advanced jQuery plugin that wraps the Google Maps API's Geocoding and Places Autocomplete services.
fr: Geocomple est un plugin jQuery avancé qui enveloppe les services de géocodage et de remplissage automatique de l'API Google Maps.

en: If checked, the export file will be automatically download to your local machine. If unchecked, the export file will be displayed as plain text within your browser.
fr: Si cette case est cochée, le fichier d'export sera automatiquement téléchargé sur votre ordinateur local. Si cette case n'est pas cochée, le fichier d'export s'affichera en texte brut dans votre navigateur.

en: If checked, only starred/flagged submissions will be downloaded. If unchecked, all submissions will downloaded.
fr: Si cette case est cochée, seules les soumissions marquées seront téléchargées. Si non cochée, toutes les soumissions seront téléchargées.

en: Enter a part of the element type to filter by.
fr: Saisir une portion du type d'élément par lequel filtrer.

en: Element default settings
fr: Paramètres par défaut de l'élément

en: Element types
fr: Types d'éléments

en: Other rows
fr: Autres lignes

en: Other steps
fr: Autres étapes

en: Buttons other
fr: Boutons autre

en: You can either enter an element specific API key here or set the <a href=":href">default site-wide API key</a>.
fr: Vous pouvez saisir ici une clé API spécifique à un élément ou définir la <a href=":href"> clé API par défaut pour l'ensemble du site </a>.

en: Button CSS classes
fr: Classes CSS de bouton

en: Confirmation CSS classes
fr: Classes CSS de confirmation

en: Wizard previous page button label
fr: Libellé du bouton page précédente de l'assistant

en: Previous page button attributes
fr: Attributs du bouton page précédente

en: Draft button attributes
fr: Attributs du bouton brouillon

en: Confirmation attributes
fr: Attributs de confirmation

en: Confirmation back link label
fr: Texte du lien de retour à afficher

en: Confirmation back link attributes
fr: Attributs du lien de retour

en: Exclude elements
fr: Exclure les éléments

en: Excluded data
fr: Exclure les données

en: Please avoid using the reserved word '@key' as the element's key.
fr: Veuillez éviter d'utiliser le mot réservé "@key" comme clé de l'élément.

en: Element attributes
fr: Attributs de l'élément

en: @title CSS classes
fr: Classes CSS de @title

en: Apply classes to the @type.
fr: Appliquer les classes au @type.

en: @title CSS style
fr: Style CSS de @title

en: Apply custom styles to the @type.
fr: Appliquer les styles personnalisés au @type.

en: @title custom attributes (YAML)
fr: Attributs personnalisés @title (YAML)

en: Enter additional attributes to be added the @type.
fr: Saisir les attributs supplémentaires à ajouter au @type.

en: Posted data
fr: Données envoyées

en: Submission serial number
fr: Identifiant de soumission

en: Submission values
fr: Valeurs de la soumission

en: The 'format' can be 'value', 'raw', or custom format specifically associated with the element
fr: Le « format » peut être de type « value », « raw » ou spécifiquement associé à l'élément.

en: Item value
fr: Valeur de l'élément

en: Autocomplete values
fr: Valeurs autocomplétées

en: Message close effect
fr: Effet de fermeture du message

en: Message storage
fr: Stockage du message

en: Unique ID used to store the message's closed state. Please enter only lower-case letters, numbers, dashes, and underscores.
fr: Identifiant (ID) unique utilisé pour stocker l'état de clôture du message. Veuillez saisir seulement des lettres en minuscules, des nombres, des tirets et des tirets bas.

en: Submission data
fr: Données soumises

en: Enter custom data that will be included in all remote post requests.
fr: Saisir les données personnalisées qui vont être incluses dans toutes les requêtes post à distance.

en: No response. Please see the recent log messages.
fr: Pas de réponse. Veuillez consulter les entrées récentes du journal.
