YAML Form (8.x-1.0-beta3) - en to cs translation catalogue (215 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: title
cs: nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Register
cs: Registrovat

en: Markup
cs: Značkování

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Item
cs: Položka

en: Private
cs: Soukromé

en: Type
cs: Typ

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Email notification
cs: Připomenutí e-mailem

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: On
cs: Zapnuto

en: error
cs: chyba

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Download
cs: Stáhnout

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: default
cs: výchozí

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Container
cs: Kontejner

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Open
cs: Otevřené

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: File extensions
cs: Přípony souborů

en: Manage
cs: Správa

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: To:
cs: Komu:

en: Submitted
cs: Odesláno

en: Date format
cs: Formát data

en: Submission information
cs: Informace o odeslání

en: Off
cs: Vypnuto

en: To
cs: Komu

en: Preview message
cs: Náhled zprávy

en: From
cs: Od

en: Source URL
cs: URL zdroje

en: Roles
cs: Role

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: File ID
cs: ID souboru

en: Mode
cs: Režim

en: Range
cs: Rozsah

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Details
cs: Detaily

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Code
cs: Kód

en: Table
cs: Tabulka

en: Start
cs: Začátek

en: Other
cs: Jiné

en: Color
cs: Barvy

en: Users
cs: Uživatelé

en: Rows
cs: Řádky

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Handler
cs: Ovladač

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Send to
cs: Poslat komu

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Hidden
cs: Skryté

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Key
cs: Klíč

en: Clear
cs: Vymazat

en: Source
cs: Zdroj

en: Definition
cs: Definice

en: Text field
cs: Textové pole

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: Days
cs: Dnů

en: Maxlength
cs: Maximální délka

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Results
cs: Výsledky

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: options
cs: možnosti

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Completed
cs: Dokončené

en: File settings
cs: Nastavení souborů

en: Formats
cs: Formáty

en: Complete
cs: Dokončit

en: Submissions
cs: Uložené výsledky

en: Submitted values are
cs: Odeslané hodnoty jsou

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
cs: Použije se jako popisek při zobrazení tohoto prvku formuláře.

en: Check this option if the user must enter a value.
cs: Pokud je zaškrtnuto, uživatel musí zadat hodnotu.

en: Previous submission
cs: Předchozí odeslaný formulář

en: Next submission
cs: Následující odeslaný formulář

en: Next Page >
cs: Další strana >

en: < Previous Page
cs: < Předchozí strana

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
cs: Umožňuje vytvářet formuláře a dotazníky.

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
cs: Zaškrtněte, pokud má mít uživatel možnost vybrat více hodnot.

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Form
cs: Formulář

en: Submission settings
cs: Nastavení pro odeslání

en: From name
cs: Jméno odesílatele

en: Provided by
cs: Poskytováno

en: Telephone
cs: Telefon

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: Send message
cs: Odeslat zprávu

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: and
cs: a

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Translate
cs: Přeložit

en: Answers
cs: Odpovědi

en: Download CSV
cs: Stáhnout CSV

en: notice
cs: poznámka

en: Credit card
cs: Platební karta

en: Debugging
cs: Ladění

en: IP address
cs: IP adresa

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Comma (,)
cs: Čárka (,)

en: Tab (\t)
cs: Tabulátor (\t)

en: Semicolon (;)
cs: Středník (;)

en: Colon (:)
cs: Dvojtečka (:)

en: Pipe (|)
cs: Svislá čára (|)

en: Period (.)
cs: Tečka (.)

en: Space ( )
cs: Mezera ( )

en: Comma
cs: Čárka

en: Semicolon
cs: Středník

en: Finished with an error.
cs: Dokončeno s chybou.

en: Save Draft
cs: Uložit koncept

en: Date year range
cs: Rozsah let

en: Yes/No
cs: Ano/Ne

en: form
cs: formulář

en: Leaving blank will use the default size.
cs: Pokud necháte prázdné, použije se výchozí velikost.

en: And
cs: A

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Checkboxes
cs: Zaškrtávací pole

en: Textarea
cs: Textová oblast

en: File uploads
cs: Nahrávání souborů

en: Text format
cs: Formát textu

en: Administrative description
cs: Administrativní popis

en: Form settings
cs: Nastavení formuláře

en: Structure
cs: Struktura

en: Unique
cs: Unikátní

en: Maximum file size
cs: Maximální velikost souboru

en: Language select
cs: Výběr jazyka

en: Date changed
cs: Datum změny

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
cs: Pro omezení povolené velikosti souboru zadejte hodnotu typu "512" (bajtů), "80 KB" (kilobajtů) nebo "50 MB" (megabajtů). Necháte-li prázdné, velikost souboru bude omezena pouze nastavením <em>maximum post</em> a <em>file upload size</em> v PHP. Současný limit je <strong>%limit</strong>.

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Other...
cs: Jiné...

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
cs: Hodnota %value už byla pro pole %title odeslána. Je možné, že už jste tento formulář odeslali, nebo je třeba zadat jinou hodnotu.

en: Confirmation message
cs: Potvrzovací zpráva

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
cs: URL adresa, na kterou má být uživatel přesměrován po úspěšném odeslání formuláře.

en: Allow your users to save and finish the form later.
cs: Povolit uživatelům uložit formulář a dokončit ho později.

en: Submission ID
cs: ID odeslání

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
cs: Oddělené volby se lépe hodí pro sestavování reportů, grafů a statistik pomocí tabulkových kalkulátorů.

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
cs: Kompaktní volby se lépe hodí pro importování dat do jiných systémů.

en: draft
cs: koncept

en: Add form
cs: Přidat formulář

en: Submitter
cs: Odesílatel

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: Include files as attachments
cs: Vložit soubory jako přílohy

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
cs: Uzavření formuláře zabrání jeho dalšímu odesílání pro všechny uživatele.

en: Wizard
cs: Průvodce

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
cs: Odeslání uloženo. K tomuto formuláři se můžete vrátit později, což vám obnoví aktuální hodnoty.

en: An autocomplete text field.
cs: Textové pole s automatickým dokončováním.

en: @name field is required.
cs: Pole @name je povinné.

en: Third party settings
cs: Nastavení třetích stran

en: Type of item to reference
cs: Typ položky pro referenci

en: Reference method
cs: Způsob reference
