YAML Form (8.x-1.0-beta6) - en to it translation catalogue (258 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Attribute
it: Attributo

en: Value
it: Valore

en: Item
it: Elemento

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Email notification
it: Email di notifica

en: Cancel
it: Annulla

en: Subscribe
it: Registrati

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: On
it: Acceso

en: error
it: errore

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: default
it: predefinito

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Container
it: Contenitore

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Export
it: Esporta

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: File extensions
it: Estensioni file

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Submitted by
it: Inviato da

en: Titles
it: Titoli

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Add page
it: Aggiungi pagina

en: To:
it: A:

en: Submitted
it: Inserito

en: Date format
it: Formato data

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Off
it: Spento

en: Ignored
it: Ignorato

en: To
it: A

en: Preview message
it: Anteprima messaggio

en: From
it: Da

en: Source URL
it: URL Sorgente

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: File ID
it: ID file

en: Mode
it: Modalità

en: Advanced
it: Avanzate

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Card Number
it: Numero carta

en: Details
it: Dettagli

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Code
it: Codice

en: Company
it: Azienda

en: Table
it: Tabella

en: Start
it: Inizio

en: Other
it: Altro

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Rows
it: Righe

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Handler
it: Gestore

en: Optional
it: Opzionale

en: Send to
it: Invia a

en: Latest
it: Ultimo

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Gender
it: Sesso

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Attachments
it: Allegati

en: Zip/Postal Code
it: CAP/Codice postale

en: Key
it: Chiave

en: submissions
it: inserimenti

en: Clear
it: Cancella

en: Source
it: Sorgente

en: Definition
it: Definizione

en: line
it: linea

en: Date/time
it: Data/ora

en: Text field
it: Campo di testo

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: lines
it: linee

en: Days
it: Giorni

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Reference
it: Riferimento

en: Results
it: Risultati

en: Duplicate
it: Duplicata

en: options
it: opzioni

en: From:
it: Da:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: File settings
it: Impostazioni file

en: Formats
it: Formati

en: Processed
it: Processato

en: Complete
it: Completo

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo elemento del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Next Page >
it: Pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < Pagina precedente

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: < Previous
it: < Precedente

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: From name
it: Nome del mittente

en: Provided by
it: Fornito da

en: Telephone
it: Telefono

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Translate
it: Traduci

en: Steps
it: Passi

en: Answers
it: Risposte

en: Element
it: Elemento

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Download CSV
it: Scarica CVS

en: Test settings
it: Impostazioni test

en: notice
it: avviso

en: Credit card
it: Carta di credito

en: Expiration Month
it: Mese di scadenza

en: Expiration Year
it: Anno di scadenza

en: Date settings
it: Impostazioni data

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Properties
it: Proprietà

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: answer
it: risposta

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Yes/No
it: Sì/No

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: And
it: E

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: File uploads
it: Caricamento file

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Text format
it: Formato del testo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: Edit element
it: Modifica elemento

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Add element
it: Aggiungi elemento

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Structure
it: Struttura

en: Unique
it: Univoco

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Default email subject
it: Oggetto email predefinito

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Language select
it: Selezione lingua

en: Form validation
it: Validazione del Form

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Custom settings
it: Impostazioni personalizzate

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Other...
it: Altro...

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Allow your users to save and finish the form later.
it: Consente agli utenti di salvare il form come bozza e di completarne la compilazione in un momento successivo.

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: draft
it: bozza

en: Add form
it: Aggiungi form

en: Submitter
it: Autore

en: Current page
it: Pagina attuale

en: The email address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
it: Chiudendo il form si impedisce l'invio da parte di qualsiasi utente.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: Processed text
it: Testo elaborato

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Entity reference settings
it: Impostazioni di Entity reference

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
it: Sunday: Domenica
    Monday: Lunedì
    Tuesday: Martedì
    Wednesday: Mercoledì
    Thursday: Giovedì
    Friday: Venerdì
    Saturday: Sabato
