Ziggurat (1.0.0-alpha6) - en to fr translation catalogue (224 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Center
fr: Centre

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Picture
fr: Image

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Count
fr: Décompte

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Advanced
fr: Avancé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Table
fr: Tableau

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Approved
fr: Approuvé

en: Token
fr: Jeton (token)

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Middle
fr: Milieu

en: Alignment
fr: Alignement

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Approval status
fr: Statut d'approbation

en: Video
fr: Vidéo

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Changed
fr: Modifié

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: Color Palette
fr: Palette de couleurs

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Overrides
fr: Supplante

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Permission
fr: Droit

en: Grid
fr: Grille

en: Editor
fr: Éditeur

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Print
fr: Imprimer

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Short Title
fr: Titre court

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Primary
fr: Primaire

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Accessed
fr: Accédé

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Resolved
fr: Résolu

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Status code
fr: Code du statut

en: Play/Pause
fr: Jouer/Pause

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Typography
fr: Typographie

en: Cover Image
fr: Image de couverture

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: Spacing
fr: Espacement

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Last accessed
fr: Dernier accès

en: Fix 404 pages
fr: Réparer les pages 404

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Master
fr: Principal

en: Media type
fr: Type de média

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Original language
fr: Langue initiale

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Custom block library
fr: Bibliothèque de blocs personnalisés

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Find and manage custom blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs personnalisés.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: Media name
fr: Nom du média

en: List of redirects
fr: Liste des redirections

en: There is no redirect yet.
fr: Il n'y a pas encore de redirection.

en: There are no 404 errors to fix.
fr: Il n'y a aucune erreur 404 à corriger.

en: Lists 404 error paths with no redirect assigned yet.
fr: Liste les chemins d'erreur 404 sans aucune redirection assignée pour le moment.

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: There are no custom blocks available.
fr: Il n'y a pas de bloc personnalisé disponible.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Apply Filters
fr: Appliquer les filtres

en: Allows users to browse and administer media items
fr: Permet aux utilisateurs de parcourir et d'administrer des éléments média

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Media Library thumbnail (220x220)
fr: Vignette (220 x 220) de la bibliothèque Media

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}

en: Daily count
fr: Décompte quotidien
