Ziggurat (2.0.0-beta1) - en to bn translation catalogue (51 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: List
bn: তালিকা

en: Language
bn: ভাষা

en: More
bn: আরও

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Size
bn: সাইজ

en: None
bn: একটিও নয়

en: Image
bn: ছবি

en: Name
bn: নাম

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Picture
bn: ছবি

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Table
bn: টেবিল

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Member for
bn: যতদিন ধরে সদস্য

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: Print
bn: প্রিন্ট

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট

en: Recent content
bn: সাম্প্রতিক বিষয়বস্তু
