Ziggurat (2.0.0-beta1) - en to sv translation catalogue (208 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Picture
sv: Bild

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Count
sv: Antal

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Advanced
sv: Utökad

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: Table
sv: Tabell

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Provider
sv: Leverantör

en: Close
sv: Stäng

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Approved
sv: Godkänd

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Alignment
sv: Placering

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Changed
sv: Ändrad

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Simple
sv: Enkel

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Editor
sv: Redaktör

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Animation
sv: Animering

en: Offset
sv: Kompensera

en: Results per page
sv: Träffar per sida

en: Print
sv: Utskrift

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Citation
sv: Citat

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Primary
sv: Primär

en: Video file
sv: Videofil

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Media Browser
sv: Medialäsare

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Styles
sv: Stilmallar

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Last accessed
sv: Senaste åtkomst

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Hero
sv: Herobild

en: With selection
sv: Med urval

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: Media name
sv: Medianamn

en: Entity browser
sv: Objektläsare

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: Edit {{ name }}
sv: Redigera {{ name }}

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

en: Delete {{ name }}
sv: Radera {{ name }}
