ZURB Template (8.x-6.1) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Enable
id: Aktifkan

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Back
id: Kembali

en: Help
id: Bantuan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Page
id: Halaman

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: New
id: Baru

en: Sticky
id: Menempel

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: My Account
id: Profil

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Last page
id: Halaman terakhir

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Site header
id: Kepala situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
